Moderata pirater

Moderata pirater i riksdagen struntar i upphovsrätten och stöder illegal fildelning. Därefter är inte steget så långt till att inte bara ta bort upphovsrätten på internet.

Foto:

Politik2008-01-07 01:45
Detta är en ledare. Artikeln uttrycker tidningens opinionsbildande linje. Norrbottens-Kurirens politiska etikett är oberoende moderat.
ÄGANDERÄTTEN var central när Gösta Bohman en gång krafsade ihop resterna av Yngve Holmbergs gamla högerparti och lade grunden till vad då blev de snabbt växande nya moderaterna. Men bland dagens nya moderater tycks inte äganderätten betyda lika mycket. Sju av riksdagsledamöterna har till och med bildat en slags stödavdelning till piratpartiet genom att offentligt gå ut och kräva att fildelning helt ska avkriminaliseras och att upphovsrätten därmed slopas. Det är bara att hoppas att Gösta Bohman missat utspelet i sin himmel.MODERATA PIRATERNA i riksdagen struntar i upphovsrätten och stöder illegal fildelning av skyddat material. Därefter är inte steget särskilt långt till att inte bara ta bort upphovsrätten på internet. Skillnaden är ju inte så stor när det gäller annat som musiker, författare, journalister, fotografer, skådespelare och andra har skapat. Blir det fritt fram att använda materialet på internet så måste det i konsekvensens namn också bli tillåtet att stjäla det i alla andra sammanhang också.De sju moderata riksdagsledamöterna tillhör för all del partiets C-lag i riksdagen, men det är illavarslande att de slagit sig samman i ett utspel mot äganderätten. Det skadar moderaterna i en tid då partiet behöver ge ifrån sig andra signaler än att vara splittrat i en av partiets mest centrala grundfrågor. Först försvaret och sedan äganderätten… Samtidigt blev den slopade fastighetsskatten en tom ballong och värnskattens största motståndsparti trampar fortfarande vatten i den frågan.VI OGILLAR FÖRSTÅS övervakning av medborgare, men för att minska den illegala fildelningen av upphovsskyddat material så krävs det att internetleverantörerna agerar. Så sker i andra länder omkring oss så varför ska det vara så problematiskt i Sverige? Det handlar inte om att jaga 15-åriga tjejer som har laddat hem en Britney Spears-låt från nätet utan om att leverantörerna måste hjälpa till att stoppa användare som gör systematiska och omfattande intrång i upphovsrätten. Små akvariefiskar må slinka igenom garnen, men det är storgäddorna som måste fångas in.Svenska Akademiens sekreterare Horace Engdahl konstaterade i en debattartikel i Expressen i går att det enda som de sju moderaterna har åstadkommit är att undergräva respekten för upphovsrätten. Visst, men det är nog så allvarligt och deras avsikt är väl inte heller att bara göra ett enskilt utspel utan att kämpa vidare för att moderaterna och regeringen ska avkriminalisera fildelning.De som förespråkar olagliga ageranden har fått ett oväntat stöd från en stor grupp moderata riksdagsledamöter. Justitieminister Beatrice Ask får se upp för nya knivhugg i ryggen från sina egna partivänner i riksdagen!