Jag kan inte släppa alliansens tvärvändning i regionfrågan. I gårdagens ledare frågade jag om det verkligen var "hela världen" om länsstyrelsen och regionen inte hade exakt samma gränser.
Enligt regeringens utredare Mats Sjöstrand är det inte det. Det är just därför han tänker presentera förslag till ny länsindelning för regeringen redan nästa höst, oavsett hur det går med regionbildningen.
"Jag tycker inte att länsstyrelserna ska behöva hänga i luften längre än så. Det betyder att vi får olika geografisk struktur för landsting och stat. Men det är inte hela världen", sa Mats Sjöstrand i en intervju med fackförbundstidningen ST Press i september.
Argumentet att länsstyrelsernas organisering skulle styra regionens utformning, som alliansens gruppledare i landstinget nu för fram, väger väldigt tunt.
Om länsstyrelsen tappar ansvaret för regional utveckling och uppgiften att fördela EU-stöd återstår inte mycket annat än att bedriva tillsyn. Och få tillsynsärenden kommer att ha med regionens uppgifter att göra.
Den statliga myndighet som rimligtvis borde ha störst betydelse för den framtida storregionen i norr - Socialstyrelsen - är redan i dag organiserad efter helt andra gränser än länsgränserna.
Vad spelar det egentligen för roll för regionpolitikerna varifrån livsmedelsinspektörerna kommer?
Några exempel på vad REGIONEN ägnar sig åt i Skåne och Västra Götaland:
Vård
Näringslivsutveckling
Kommunikationer
Kultur
Några exempel på vad LÄNSSTYRELSEN sysslar med i Skåne och Västra Götaland:
Fiske
Livsmedelskontroll
Djurskydd och veterinära frågor
Kulturmiljö
Samhällsplanering
Krisberedskap och civilt försvar
Naturvård samt miljö- och hälsoskydd
Medan Socialdemokraterna är stormförtjusta över den plötsliga tvärvändningen, är stämningen annorlunda hos alliansen. Framförallt Moderaterna i Norrbotten är djupt splittrade i regionfrågan, vilket går att läsa på nyhetsplats i dagens Norrbottens-Kuriren.
Och vad tycker egentligen de väljare som röstade borgerligt för att slippa en storregion?
Ekonomin är ett sorgebarn i samtliga landsting, och i den tilltänkta regionen finns sjukhus på följande orter: Kiruna, Gällivare, Kalix, Luleå, Piteå, Skellefteå, Lycksele, Umeå, Örnsköldsvik och Sollefteå.
Tio sjukhus på 570.000 invånare. Vilket åker först tror ni?