Kriser lockar fram trollen

Brandkatastrofen lockar fram fake-news.

Brandkatastrofen lockar fram fake-news.

Foto: Tomas Oneborg/SvD/TT

Politik2018-07-19 06:00
Detta är en ledare. Artikeln uttrycker tidningens opinionsbildande linje. Norrbottens-Kurirens politiska etikett är oberoende moderat.

När kriser och konflikter uppstår är det mycket troligt att nättrollen dyker upp för att utnyttja situationen. Enligt DN (18/7) sprids nu påståendet att Ryssland erbjudit hjälp med brandsläckningsarbetet på sociala medier, men att Sverige tackat nej. Ett utslag av russofobi, menar avsändaren, som skickat med en photo-shopad bild av ett flygplan som släpper brandskum i den ryska flaggans färger.

Den ryska statliga propagandan sprider gärna bilden av att det svenska folket är russofober, inte bara att den svenska regeringen hedervärt nog tillhör EU:s skarpaste kritiker av den auktoritära regimen i öst. MSB har inte fått något erbjudande om hjälp från Ryssland. Det handlar alltså om "fake-news". Avsändaren är inte given, men kanske är det bara att fråga sig vilka som gynnas av framställa svenskar som russofober. Egenintresset ljuger sällan.