Ålder borde inte vara ett problem

Foto:

Politik2015-07-30 00:00
Detta är en ledare. Artikeln uttrycker tidningens opinionsbildande linje. Norrbottens-Kurirens politiska etikett är oberoende moderat.

Hillary Clinton, tidigare amerikansk utrikesminister och senator samt numera presidentkandidat för partiet demokraterna, fyller 68 år den 28 oktober. I Sverige är det bortom pensionsåldern för en politiker.

Det är Sverige som har ett problem, hög ålder borde inte vara något negativt i politiken. För ofta i valtider hörs det att gamla måste flytta på sig för att ge plats åt unga på valsedlar.

Att stänga ute personer fån politiken för att de i medias ögon har passerat ett bäst föredatum är olyckligt.

Alla generationer har sin charm. Kompetenta unga ska givetvis kunna göra kometkarriär, likaväl som äldre ska kunna fortsätta med uppdrag de kan och brinner för eller sparkas från om de inte levererar. Jakten på representativitet i yttre faktorer är galen. Ingen ledamot väljs till riksdagen för att representera dem som är 43 år och 3 månader. Eller för dem som tjänar mindre än 200.000 kr förra taxeringsåret. De beslut som riksdag och fullmäktige fattar ska avgöras av hur man ser på världen, vilka principer och värderingar man anser vägledande. Förmågan att tänka, analysera, värdera och dra slutsatser. Inte av hur gammal man är eller ser ut för den delen.

Det är märkligt att vi i Sverige är så fixerade vid den åldern. Den som är 70 år kan vara vital som en 40-åring, och 20 åringar som är ute och rör sig mindre än pensionärer. I Amerika är flera av de mäktigaste personerna i senaten och högsta domstolen över 80 år. Reinfeldt är bara barnet. John Fredrik Reinfeldt, född 4 augusti 1965 i Österhaninge i Stockholms län är alltså inte ens 50 år gammal ännu. Detta trots att han satt som statsminister åtta år.

Är då livserfarenhet överskattat? Givetvis inte, om man ska fatta genomtänkta ekonomiska beslut är det en tillgång om man exempelvis har arbetat på riksbanken mellan åren 1990 och 2000. Då har man genomlevt 90-talskrisen, ekonomisk upp och nedgång och 500 procent ränta. Har man aldrig haft ett jobb eller en examen och som bäst läst om 500 procent ränta i en faktaruta på en halv sida i en samhällskunskapsbok kan det bli problem.

En annan viktig erfarenhet är att efter ett tag går det att känna igen flyktiga trender. Om man provat något förut och det inte fungerade kommer man ihåg det, förhoppningsvis. De unga stjärnskotten visar sig ofta vara tomtebloss. Efter riksdagsvalet 2010 blev Abele (moderaterna) 18 år gammal den yngste svenske riksdagsledamoten genom tiderna. Vad han gör nu är oklart, under sina fyra år i riksdagen snittade han 2.5 motioner per år.

En relaterad fråga är hur representativ är en politiker egentligen för någon grupp? De förväntas lägga ned mycket tid på sina uppdrag. Politiker, i varje fall de med viktigare uppdrag, förväntas läsa in handlingar, delta på både offentliga möten och partimöten. De måste hålla föredrag, vara aktiv i medier (traditionella och sociala) där de ofta sablas ned skoningslöst. Det är inte så de flesta människor vill leva sina liv. Ledande politiker är i den meningen ”orepresentativa” allihop. Ålder i politiken borde vårdas bättre.

Ledarkrönika