Tänkte inte på det

Foto: HENRIK MONTGOMERY / TT

Norrbottens län2015-12-05 05:00
Detta är en ledare. Artikeln uttrycker tidningens opinionsbildande linje. Norrbottens-Kurirens politiska etikett är oberoende moderat.

I Journalistförbundets internorgan Journalisten kunde nyligen läsas att medarbetarna på Dagens Samhälle,­ som ägs av Sveriges kommuner och landsting, är missnöjda med Mats Edman som sedan 2010 är chef­redaktör och vd. Kritik framfördes mot att Edman ”satte sig i förar­sätet och ville bestämma allt”, vilket egentligen inte ens i Journalist­förbundets värld borde vara märkligt för en chefredaktör.

Märkligt nog tog tidningen inte upp vad mer som hänt under Edmans tid vid rodret: Att Dagens Samhälle har gått från att vara en tidning som inte ens beundrades internt till att vara nödvändig läsning för den som vill ha koll på samhällsdebatten. Minst sagt ovanligt, för att inte säga olämpligt, är också att styrelseordföranden, Julia Branting, går ut och kritiserar sin vd. För inte är det väl så att Journalisten har låtit bli att ta med hennes positiva utlåtanden om Edman?

Kommentaren