Kanske väckte det hopp hos några när Magdalena Andersson talade på Vänsterpartiets kongress i Jönköping. Men att ta in V i en eventuell rödgrön regering torde fortfarande vara uteslutet.
I förslaget till nytt partiprogram står det uttryckligen att Vänsterpartiet ska verka för att Sverige lämnar Nato. Om det blev verklighet skulle det söndra den europeiska enigheten mot Putin och uppfattas som en enorm framgång i Moskva.
Sådana dubbla budskap har präglat Vänsterpartiet under hela Ukrainakriget. Någon vecka innan invasionen inleddes år 2022 röstade till exempel Vänsterpartiets representant i Europaparlamentet, Malin Björk, som enda svensk ledamot emot ett ökat europeiskt stöd för Ukraina.
Dagen före invasionen skrev sedan en av partiets mest prominenta ideologer, Göran Therborn, en debattartikel i Aftonbladet där han i allt väsentligt delade Putins bild av Ukrainakonflikten som ett försvarskrig mot ett aggressivt Nato.
Tre dagar efter invasionen röstade Vänsterpartiet som enda riksdagsparti emot att Sverige skulle skicka pansarvärnsvapen till de ukrainska försvararna. Riksdagsgruppen ändrade sig när de förstod att de hade opinionen emot sig men deras första reflex var att säga nej.
En vecka efter invasionen röstade Malin Björk, återigen som ende svensk, emot att EU fördömde den ryska aggressionen. Andra svenska europaparlamentariker som Arba Kokalari (M) och David Lega (KD) har pekat på hur V i Europaparlamentet återkommande röstat mot Ukrainas intressen. Detta lär inte upphöra bara för att Malin Björk slutar. Nyligen skapade en av Vänsterpartiets toppkandidater till EU-valet, Marta Aguirre, starka reaktioner när hon efterlyste förhandlingar med Putin.
Förstanamnet Jonas Sjöstedt (V) må vara av ett delvis annat virke. Han har erkänt att USA:s närvaro faktiskt stabiliserar Europa. Men Sjöstedt är bara en röst i ett parti som har helt andra reflexer.
Det påminner om varför Göran Persson på sin tid sa nej till regeringssamarbete med Vänsterpartiet. Han menade att man visserligen kunde göra upp med Vänsterpartiet i inrikespolitiska sakfrågor. Men ett regeringssamarbete måste även bygga på utrikes- och säkerhetspolitik. Och där kunde Persson konstatera att det helt enkelt saknades förtroende för Vänsterpartiet.
Vänsterpartiets agerande under Ukrainakriget har visat att partiet fortfarande inte är moget att sitta i en regering.