Det var i SVT:s Morgonstudion som ministern berättade att han kommer att avgå i samband med partikongressen i höst då en ny partiledare ska utses. Baylan har varit med länge men under Stefan Löfvens tid har han hamnat i den allra innersta kretsen. Precis som Löfven avgår han efter att inte ha uträttat särskilt mycket och lämnar över flera problem till sin efterträdare.
Det gäller inte minst gruvtillstånden där regeringen agerar rent aktivistiskt och helt enkelt vägrar att röra ansökningsärenden som hamnar på dess bord. Det är snart ett år sedan Baylan prickades av konstitutionsutskottet efter att regeringen låtit bli att fatta beslut angående Beowulfs ansökan i hela fyra år. Ingenting har hänt sedan dess och lär inte göra det så länge S och MP regerar.
Mest katastrofartat är förmodligen Cementakrisen som bara har skjutits på framtiden. Mer exakt kommer frågan att aktualiseras igen under valrörelsen. Då kommer S att återigen få göra sitt bästa att förklara för väljarna varför man har agerat på ett sätt som på allvar riskerar att lamslå Sverige och äventyrar vårt välstånd. Baylan har trots sin centrala position inte lyckats åstadkomma något på detta område. I stället har Miljöpartiet getts fritt spelrum.
För att göra saken värre har näringsministern och hans departement av allt att döma agerat kraftigt omdömeslöst i samband med krisen. När den förutsägbara krisen blev ett faktum lät regeringen Sveriges geologiska undersökning, SGU, ta fram en självständig konsekvensanalys. Denna visar att det är orealistiskt att ersätta kalkstenen samt de omfattande konsekvenser ett stopp skulle få.
Som SvD:s ledarsida har visat instruerade departementet SGU att inte publicera rapporten. Man ville lägga locket på och mörka den så gott det gick. Baylan har själv avvisat kritiken. Likafullt meddelade han sin avgång fyra dagar innan han ska stå till svars i riksdagens näringsutskott. Det är inte osannolikt att det hela slutar med en KU-anmälan och en pricknking för ministerstyre. Det är inte Baylans första.
Bland det första han gjorde efter att ha blivit skolminister 2004 var att offentligt kritisera en rapport från Skolverket vars slutsatser inte föll Baylan på läppen. Efter ytterligare kontakter mellan departement och myndighet drog Skolverket tillbaka rapporten. KU kritiserade med rätta Baylan för ministerstyre. Nu lär han sluta på det viset också.