Maxida Märak släpper ny musik

Maxida Märak är aktuell med ny musik lagomt till "Allsång på Skansen"-uppträdandet.

Maxida Märak i Jokkmokk tidigare i år. Nu är hon åter aktuell med ny musik.

Maxida Märak i Jokkmokk tidigare i år. Nu är hon åter aktuell med ny musik.

Foto: Petra Älvstrand / Frilans

Nöje2019-07-26 14:13

Maxida Märak har släppt nya singeln "Lova Ingenting" och berättar att låten handlar om den första kärleken som man aldrig glömmer.

– Speciellt inte i mitt fall. Många år av hjärta och smärta - rent ut sagt ett tredje världskrig, men som ändå visade sig klara även det. Vi fick en dotter som vi älskar över allt annat, och trots allt kaos så kunde vi båda förlåta och skriva nya kapitel. Den här låten är en hyllning till oss och till dom som lyckas svälja stoltheten och hitta tillbaka till ljuset i allt kaos, berättar Maxida Märak.

Singeln är fristående från ep:n "Ärr" som hon släppte under våren och släpps i väntan på det album som hon ska släppa den 9 september 2019. Förutom nya singeln så är hon aktuell som en av artisterna som får uppträda på "Allsång på Skansen". Den 30 juli tar hon plats på scen under samma avsnitt som artisterna Orup, Icona Pop och Miriam Bryant.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!