Det nya, femtonde avsnittet, av nöjesredaktionens podcast "Norrpodden" har landat och denna gång diskuterar Emma Isberg och Jessica Tervaniemi allt från Gyllene Tiders rekordspelning på Pite Havsbad och årets upplaga av Piteå Dansar och Ler till varför Chris Kläfford är en bluff och förväntningarna inför Musikens makt.
Dessutom berättar Emma Isberg varför hon tror att Maxida Märak slog igenom i det senaste avsnittet av "Allsång på Skansen".
– Hon har blivit lite mer mainstream och det är kul att se att hon kan bemästra det. För en artist som Maxida Märak är det ett erkännande att hon nu är folklig och erkänd i Sverige, säger Isberg.
Det femtonde avsnittet av "Norrpodden" finns inbäddad i artikeln och går även att hitta på podcastplattformar som Acast, Spotify,Itunes och Soundcloud.