Roliga böcker på vandring

Kultur och Nöje2011-04-13 06:00

Världsbokdagen infaller alltid på Görandagen, alltså den 23 april. Men i år står det påskafton där i vår almanacka, och av det skälet är det idag som boken och upphovsrätten firas i Sverige. Detta kommer att märkas på olika sätt runtom i länet, framför allt på biblioteken, som passar på att utåtrikta verksamheten, med utställningar och utgallringar och annat. I Gammelstads bibliotek bjuds det på boktårta av marsipan.

800 upplevelser
Den största gemensamma satsningen kallas "800 upplevelser". Åttahundra böcker kommer att delas ut på gator och torg med instruktionen att boken ska skickas vidare efter avslutad läsning med en notering om namn och ort. Det rör sig alltså om ett slags kedjesystem där bokens vandring ska gå att följa. Omdömen om boken kan sedan lämnas i en Facebook-grupp.

Särskild målgrupp
Bibliotekskonsulent Birgitta Markusson berättar att biblioteken har valt att rikta in sig på en särskild målgrupp, medborgare i åldern 20-35 år, med syftet att synliggöra bibliotekens verksamhet för dem som sällan hittar till lånedisken. Temat för bokkedjeprojektet är humor, och de böcker som kommer att ge sig ut på vandring är Tjuvlyssnat av Damon Rasti, Brev till samhället av Eric Ericsson, Den som inte tar bort luddet ska dö av David Batra, Borta bäst av Sara Kadefors, Lyckostpulvret och andra sedelärande berättelser av Joanna Rubin Dranger samt 96 romaner för dig som fortfarande har bråttom av Henrik Lange.

Det är ingen tung litteratur, direkt.

-  Absolut inte. Tanken är att det ska vara en trevlig, rolig och positiv upptäckt. Alla vet redan att vi har Strindberg och Kafka. Det här blir en ingång, säger Birgitta Markusson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!