Dalateatern har de senaste dagarna fått ta emot över 100 rasistiska meddelanden och mejl på grund av att Måns Clausen, som spelar huvudrollen Carlsson i Hemsöborna, är svart. Teaterchefen Gugge Sandström har under onsdagen gjort en polisanmälan.
- Vi vägrar tiga ihjäl det här. Det ska fram och upp till ytan, säger han till Dalarnas Tidningar.
Föreställningen är ute på turné i Dalarnas län sedan den 25 september och under helgen fick Gugge Sandström ta emot hotfulla mejl med rasistiska uttalanden om Clausen både till sin privata mejl och till teatern. Det förekom även rasistiska kommentarer i kommentarfält på Dalateaterns hemsida.
"Tyvärr är detta inget nytt eller något enstaka fenomen i Sverige i dag. Dagligen kränks människor på grund av bland annat deras hudfärg. Jag mår efter omständigheterna bra men man blir ju både trött och arg", skriver Clausen på sin Facebooksida.
Polisen rubricerar ärendet som olaga hot och hets mot folkgrupp.