Melodifestivalen nästa för par från Boden

Låtskrivarparet Mirja Breitholtz och Tony Nilsson, med rötterna i Boden, är inga färskingar i Melodifestivalssammanhang.

Kultur och Nöje2009-10-23 06:00
Tony Nilsson har en låt med för tredje året i rad. Mirja Breitholtz är med för andra gången. Första gången, alltså 2008, kom paret till Andra Chansen med Idol-Olas Love in Stereo. Den andra gången, 2009, var inte Mirja inblandad. Då deltog Nilsson med Velvets The Queen och Marie Serneholts Disconnect Me. - Båda åkte ut direkt så det gick skitdåligt, säger Tony Nilsson. Nu tar Mirja och Tony nya tag. Låtskrivarparet har skrivit Doctor Doctor ihop. Dessutom deltar Tony med ytterligare en låt - Headlines. Den har han skrivit tillsammans med Peter Boström. - I det här läget får man inte avslöja vilken artist som ska sjunga bidragen. Och det är heller inte riktigt spikat. Men det blir officiellt inom kort, säger Tony Nilsson. Hur mycket gör du och Mirja ihop? - Vi gör en hel del ihop. Men hon är skådespelare så hon turnerar mycket. Jag brukar skicka över grejer till henne så då brukar hon sitta och göra melodier och texter till bakgrunder. Så har vi jobbat ganska mycket, säger Tony Nilsson. Ni har vissa likheter med Hugh Grant och Drew Barrymore i filmen Music & Lyrics. Hur realistisk var den? - Det kan väl se ut sådär, ungefär. Men i den filmen skrev paret en låt till största stjärnan direkt. Oftast är det de som är hetast just då som skriver låtarna till storstjärnorna. Men jag gillar filmen ändå måste jag ändå säga. Är du bekväm i rollen att vara låtskrivare då man inte syns? - Jag älskar det. Jag skulle inte vilja vara artist. Som artist har man en grej att förlita sig på och det är en själv. Som låtskrivare kan jag skriva åt fler artister, säger Tony Nilsson. - Det är roligare att sitta i studion än att åka omkring och kämpa på scen, fortsätter han. Känns det självklart att ni ska komma med i Melodifestivalen varje år? - Nej, verkligen inte. Egentligen är det inget jag satsar på över huvud taget. Men jag skickar in låtar och det har funkat hittills.
Mirja Breitholtz, skådespelerska och låtskrivare och Tony Nilsson, låtskrivare, är ursprungligen från Boden men bor nu i Bandhagen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!