"Lars är min stjärntvilling"

Gamla vänner. Lars Denlew och Katarina Fallholm har följt varandra genom livet.

Gamla vänner. Lars Denlew och Katarina Fallholm har följt varandra genom livet.

Foto: Linda Kask

Kultur och Nöje2016-01-01 10:00

Allt började faktiskt där, på Kalix BB. Lars föddes en timme före Katarina och de växte upp i närheten av varandra. I tonåren blev de riktigt nära vänner och förenades runt sina gemensamma intressen musik och teater. Båda valde också tidigt att lämna hemorten för att arbeta inom flyg- och resebranschen.

– När jag fick frågan om att vara med i Till bords tänkte jag att jag inte är någon särskilt intressant människa. Jag är ju inte konstnär eller så, säger Lars Denlew.

– Men Katarina tyckte nog att det skulle bli spännande att ha med mig, så ja, vi får väl se hur det blir (skratt).

Lars Denlew är i dag bosatt i arablandet Abu Dhabi, men kommer inom kort att flytta till Tyskland. Han delar nu sin tid mellan Sverige och Abu Dhabi och en kan lugnt säga att både han och hans familj är internationell. Lars är en hejare på språk och fascineras av olika kulturer.

– Det är oerhört intressant att besöka olika länder och ta del av deras kulturer.

Han kände inte de andra gästerna innan och är nyfiken på vad de kan ha att berätta.

– Det Monika ägnar sig åt, med healing och sådant där, det är lite magiskt. Även om jag tror mycket på kunskap genom forskning så tycker jag att det verkar väldigt spännande.

Lars är en man som älskar god mat och dryck.

– Det är en av de största passionerna i livet! Nu är jag ingen jättestor kock, jag är bortskämd då min hustru lagar väldigt god mat. Men det är kul med mat, kul och spännande.

Lars fick ansvaret för efterrätten och han valde en dessert med sådant han tycker är gott. Syrliga blåbär, söt chokladmousse och lite smörsalta kex på toppen.

– Mat ska vara fantastisk, annars kan jag lika väl låta bli att äta (skratt).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!