Inressant med ett fiasko

Vid det här laget har komikern Felix Herngren gjort det mesta inom humorbranschen. Men när det gäller just stand-up kan man definitivt se Big Comedy-turnén som en comeback. Det var 15 år sedan han sist gjorde regelrätt ståuppkomik.

Kultur och Nöje2010-05-01 06:00
- Jag var nervös innan Big Comedy, nu känns det bra. Men jag har blivit så gammal att jag nuförtiden tycker att det är intressant med ett fiasko, säger Felix Herngren. Det var just för 15 år sedan som Herngren blev utbuad och hånad i Västerås, berättar han. På den tiden tyckte han att det var riktigt jobbigt att stå på en scen som sig själv och prata. - I Västerås hann jag bara stå på scen i några minuter. Jag skulle köra innan Lennie Norman. Jag introducerade en figur som var en föregångare till Papi Raul, en småländsk och konstig figur. Jag tror att publiken uppfattade mig som stockholmaren som skulle göra parodi på folk från landet. Den ena hälften skrek "bu" och den andra hälften "Lennie!", skrattar han. - Det var helt solklart att jag gjorde ett dåligt jobb den gången, fortsätter han. Har du gjort några andra riktigt dåliga jobb? - Ja, jag har varit med i några lekprogram och det har jag ju fått äta upp. Men i vårt samhälle har vi sådant fokus på att allt vi gör ska vara så lyckat. Jag tycker man ska få lov att misslyckas. Det berikar mig ganska mycket att göra ganska dåliga grejer ibland, säger han. Nu har han, enligt honom själv, ett material som funkar (vi i publiken får avgöra det i kväll). - Folk har skrattat mycket och det känns lugnt. Men det som är intressant med Big Comedy-gänget är att det skiljer sig åt vilka det går skitbra för en kväll. Vi står ofta bakom scenen och analyserar varför vissa skämt funkar en kväll men inte en annan. Stand-up är en spännande humorform där små nyanser gör skillnaden mellan ett gapflabb och ett flin. Nu är ni ute den tredje veckan med Big Comedy. Hur mycket ändrar du materialet under turnéns gång? - En hel del. Grundstommen är densamma, men jag har fixat till vissa partier. Jag gör om materialet nästan varje kväll. Dessutom har jag ett avsnitt med improvisation (där publiken deltar) som automatiskt blir nytt varje gång. Man förknippar dig med vissa rollfigurer som Tim Hibbins, Dan Bäckman och Papi Raul. Har du hittat på några nya gubbar? - Jag gör en "thaitjackhora" som är lite rolig, skrattar han. Känner du dig bekväm i rollen som Felix Herngren på en scen, i stället för en figur som man kan gömma sig bakom? - Jag har börjat känna mig bekväm i rollen som en överdriven version av mig själv, exempelvis har jag spelar mig själv i till exempel Parlamentet. Den humorn fanns ens inte för 15-20 år sedan när jag började med stand-up, säger han.
Fakta: Felix Herngren Ålder: 43 Historia: Herngren slog igenom ordentligt när han gjorde sketcher i Sen kväll med Luuk. Roligt enligt Felix: Jag tycker om absurd humor. Det är intressant med småpåvar som har en begränsad makt inom ett mindre område. En makt som de gärna missbrukar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!