Heroes of Vallentor spelar på Lördagsrock

Heros of Vallentor är ett hårdrocksband från Boden som kör kopromisslöst på hela metal-grejen. Nu i helgen spelar de på Lördagsrock.

Metal. Bodenrockarna i Heroes of Vallentor spelar på Lördagsrock i helgen. FOTO: Fredrik Stöckel

Metal. Bodenrockarna i Heroes of Vallentor spelar på Lördagsrock i helgen. FOTO: Fredrik Stöckel

Foto:

Kultur och Nöje2008-10-02 06:00
1. Är hårdrocken en undanskymd genre? - Det är inte mainstream-musik direkt. Nog hade det varit kul med lite mer uppmärksamhet kring musiken. Men det är en ganska smal genre. - Jag försöker besöka så många spelningar i länet som möjligt och har beställt biljett till Nordic Rage som är i slutet av oktober, berättar Heroes of Vallentors sångare Lars Sköldmark. 2. Vilka attribut hör till? - Vi brukar ofta köra lite typiska hårdrockskläder, skinnkläder och slitna jeans. Långt hår ger plus i kanten. Sedan brukar vi allmänt ha en ganska tuff attityd, med snabba riff och så där. Vi brukar säga till folk att vi kör heavy metal. -Vi skulle inte ha på oss sådant som är out of the question, inga rosa kläder utan mer en klassisk hårdrockstil. 3. Vad handlar era låtar om? - Dels handlar det om olika fantasyelement. Om goda som kämpar mot de onda. Ingen av oss är intresserade av religion på det sättet. Det där är nog ett missförstånd, många metalband kör på det där med Satan bara för att det är en image. Inte vi. 4. Vad är det mest hårdrockiga grej ni har gjort? - Något som var väldigt hårdrock var releasepartyt för vår demo. Vi samlade en massa polare och övriga personer, festade och sedan spelade vi upp våra egna låtar. Det kändes som att det var riktig hårdrocksanda då. 5. Vad ligger bakom namnet Heroes of Vallentor? - Det är namnet på ett land som jag själv har hittat på. Det är ett slags fantasyrike och själva historien är kampen mellan det goda och onda. Där kämpar ett par hjältar som ska rädda riket från ondska. - I landet finns mäktiga slott, gröna skogar och svärdkrigare. Jag är själv väldigt intresserad av fantasy och medeltid så det kändes som ett självklart val. Det är ganska vanligt bland andra powermetalband.
Heroes Valentor är: Lars Sköldmark, sång och gitarr, Anders Nilsson, gitarr, Ace Thunder, bas och Erik Forsgren, trummor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!