En resa med högt pris
I 120 dagar bodde Simon Gärdenfors hos främmande människor runt om i Sverige och sedan skrev han en serieroman om sin resa. Det är kaotiskt, utlämnande och privat. Hans mamma skällde ut honom för boken - redan innan den var utgiven.
Foto:
Hans mamma hade läst om ett avsnitt i serieromanen där han träffar en gymnasietjej - ett möte som slutar med att de röker hasch och har sex på förskolan där hon extrajobbar som städerska. - Mamma tyckte att folk kommer att kolla snett på henne. Men hon gjorde väl så gott hon kunde med sin uppfostran. Hon försökte lära mig andra värderingar än de jag har. Jag tyckte inte att hon förstod min vilja att göra bra och gripande serier. Det är jävligt viktigt för mig. Så viktigt att jag kan offra andra grejer. Historien Simon Gärdenfors berättar är kaotisk och oavsett hur privat det blir håller han inte tillbaka med detaljerna. Några personer har hört av sig i efterhand och bett att få sina identiteter maskerade. Förälskelse
Runt de tillsynes slumpmässiga och ganska skruvade händelser som han beskriver finns en ramberättelse där förälskelsen till illustratören Jonna Björnstjerna spelar en viktig roll. Simon Gärdenfors valde att inte bli tillsammans med henne för att inte ha några begränsningar under sina 120 dagar. När resan var avklarad blev de ihop, men förhållandet varade inte länge. - Boken handlar om vilka val som är viktiga för mig och jag vill visa att jag slits mellan olika viljor. Dels att göra en serieroman och dels kärleken. Jag ville se om det finns saker som är viktigare än kärlek och förälskelse. Man vet ju inte vad man kommer att bli lycklig av i slutänden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!