Efter tolv år på "Dans i P4" fick dansbandsprofilen Thomas Deutgen inte fortsatt förtroende av Sveriges radio. En besvikelse både för honom och för många entusiaster. I en intervju sa dock Boden-sonen att han inte var orolig över att behöva vara sysslolös framöver.
Nu avslöjar Deutgen att hans nästa karriärsdrag också blir inom dansbandsbranschen. Med start i maj åker han ut på turné tillsammans med ett gäng dansbandsprofiler för att sprida nostalgi och dans. Både i vår och i höst.
– Dansbandskulturen och musiken är fortfarande väldigt stark i vårt land, även om färre söker sig till dansbanorna. Däremot vill många höra musiken i konsertform och därför är det hög tid att gå in i konserthusen med en riktigt sprakande nostalgishow. Dessutom i lite lyxigare förpackning än de gamla logarna. Det ska glittra om showen och artisterna, säger Thomas Deutgen i ett pressutskick.
Med sig på turnén får Deutgen bland annat Tony Ljungström (Black Jack), Monia Sjöström (Grönwalls), Paul "Paljett" Sahlin (70-talsidol), Lena Påhlsson (Wizex), Göran Lindberg (Matz-Bladhs och Tonix), Erica Sjöström (Drifters) och kapellmästare Lasse Persson.
– Det här är verkligen en fullträff. Jag har ju förstått i efterhand hur stora låtarna från filmen "Black Jack" är och idag sjunger jag dom med stolthet. Att få vara med i det här gänget och ge en föreställning med både hits och historier är riktigt häftigt, säger Tony Ljungström, som blev populär genom sin filminsats 1990.