Ane Brun är sin egen ö

En väldigt speciell kväll har blivit en väldigt speciell platta.  Ane Bruns nya liveskiva markerar en tidsepok.  Och nu ger sig norskan ut på de skandinaviska vägarna.

Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

Kultur och Nöje2009-09-19 06:00
  Sångerskan Ane Bruns arbetsplats och studio nära Mariatorget i Stockholm är, och bör kanske till och med vara, en källa till djup avundsjuka. Och det kan inte gärna vara svårt att vara kreativ i denna oas mitt i storstadsbullret. Så fort man stänger porten bakom sig och går in på bakgården stängs alla ljud ute och ett nästan övernaturligt lugn infinner sig. - Visst är det härligt? Här sitter vi och äter jämt. Ane Brun är tillbaka på jobbet efter en lång och helt ledig sommar. I dagarna släpps liveskivan Live at Stockholm Concert Hall, en oktoberafton som nu har blivit förevigad på skiva. - Den kvällen var speciell på många sätt. Dels var det en slags avrundning på en lång period, från typ början av min karriär till då, oktober 2008. Och dels kände jag just då att jag verkligen var närvarande på scen, jag kunde njuta av att vara med på min egen fest, liksom. Inte utlämnande
Med låtar som My lover will go och Rubber and soul har Ane Brun utmärkt sig som en singer-songwriter med starka känslomässiga texter. Och hon får ofta frågan hur hon orkar vara så utlämnande. - Jag håller faktiskt inte alls med om att jag är det. Mina texter bygger på abstrakta bilder och är egentligen på något vis allmängiltiga. Ane Brun har blivit jämförd med både Dolly Parton och Joni Mitchell, men vidhåller själv att hon i alla inte just nu har någon särskild inspirationskälla. - Jag fick frågan häromdagen, vad som var inspirationen min just nu, men jag kan inte komma på något speciellt. Jag har nog snarare blivit mer självsäker som artist, nu är jag min egen ö.
Fakta/Ane Brun Ålder: 33. Familj: i Norge, pojkvän. Född: i Molde, Norge. "Det ligger i höjd med Sundsvall". Bor: i Stockholm. Flyttade till Sverige 2000. Karriär: slog igenom med albumet "Spending time with Morgan" 2003. För andra skivan "A temporary dive" 2005 belönades Ane Brun med en norsk Grammis. Albumet "Duets" samma år innehöll duetter med artister som Tingsek, Ron Sexsmith och The tiny. Senaste studioalbumet heter "Changing of the seasons", och den akustiska versionen av samma album går under titeln "Sketches". Aktuell: med nya liveskivan "Live at Stockholm Concert Hall" och turné i Skandinavien under hösten. Ane Brun om... ...att skriva politiska texter: "Det är lite samma som att skriva ’jag är kär’-texter. Det finns inte så många ord för en passion. Det måste vara en komplicerad känsla. Men det kommer nog mer i framtiden." ...att turnera miljövänligt: "Jag har funderat på att åka till Berlin ett par månader, och sedan utgå med tåg därifrån och göra spelningar i Europa. Flyg försöker jag undvika så mycket som möjligt." ...det norska i hennes musik: "Det finns nog en grund, jag har folkmusiken i mig. Men annars tror jag att jag är mer påverkad av amerikansk och engelsk musik."
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!