Andersen-saga på nytt sätt

Lagom till 40-årsjubileet sätter Luleå Rytmik & Balettförening upp sin första professionella dansföreställning. Alla medverkande är själva skolade i föreningen.

På bilden fr. v Elina Sandberg, Mikaela Hedstig, Sofie Lahti-Segerlund och Ellen Bäckman.

På bilden fr. v Elina Sandberg, Mikaela Hedstig, Sofie Lahti-Segerlund och Ellen Bäckman.

Foto: Roland S Lundström

Kultur och Nöje2009-11-02 06:00
En fras på framsidan av programbladet återkallar genast känslan av den gamla sagan, som de flesta av oss hörde som barn. "Det var så rysligt kallt när hon vaknade, kallt ända in i själen." Den korta meningen ger anslaget till Luleå Rytmik & Balettförenings jubileumsföreställning Flickan med svavelstickorna. Inuti programmet ställs orden mot nästa fras: "Ingen visste, hur mycket vackert hon hade sett, i vilken glans och glädje hon flugit högt, så högt. Och det var ingen kyla, ingen hunger, ingen ångest." Mellan dessa fraser, mellan mörker och ljus, mellan den varmaste kärlek och den kallaste ensamhet rör sig dansarna på scenen. Det är en mycket modern tolkning av HC Andersens saga som danslärarna och eleverna från Luleå Rytmik & Balettförening har gjort. Inte mycket går att känna igen från ursprungshistorien, förutom just känslan man försätts i. Lisa Hennix i gråbrun klänning och röda skor gestaltar den ömsom utlämnade, ömsom omfamnade unga kvinnan, vars liv tycks passera revy i denna komprimerade enaktare. Hon försöker smälta in i olika sällskap, dansa samma dans som de andra, till samma musik. Kravet på anpassningsförmåga är högt ställt när Marlene Dietrichs Near you korsklipps med metallisk technopop. Hon försöker och försöker, men förblir i grunden lika ensam. Några svavelstickor syns inte till. Däremot hittar hon en bit in i föreställningen en gammal radio, med vilken hon i korta ögonblick lyckas fånga in kanaler som ger den henne kärlek och gemenskap hon tycks sakna. Om det är verkliga upplevelser eller hallucinationer är dock osagt. Mot slutet kommer det in en kvinna med likadana kläder och dansar intill henne. Kanske en symbol för att hon till sist hittar sin harmoni i livet? Den ödesmättade marschen och de svartklädda silhuetterna i bakgrunden berättar om det oundvikliga slutet. Men precis som flickan med svavelstickorna når hon sin himmel, som i denna moderna tolkning av sagan är ett guldsprakande diskotek. Dansen är en mix av modernt och jazz med influenser av allt möjligt, till exempel klassisk balett. Ljussättning, musik och dräkter förhöjer intrycken och det är roligt att Dansmagasinet tillfälligt flyttat in hos sin granne Norrbottensteatern. Kanske får vi se mer framöver?

Dans

Flickan med svavelstickorna

En dansföreställning baserad på HC Andersens saga Norrbottensteaterns scen 1, lördag 31 oktober, sena föreställningen Publik: Ett 80-tal Manus och idé: Marica Sandström Lindh, Lisa Hennix Koreografi: Marica Sandström Lindh, Lisa Hennix, Sofie Lahti Segerlund, Johanna Hennix Medverkande: Lisa Hennix, Johanna Hennix, Sofie Lahti Segerlund, Elina Sandberg, Mikaela Hedstig, Ellen Bäckman, Hanna Johansson, Maria Johansson Ljus: Maria Ros Palmklint Ljud: Mikael Norberg Kostym: Wiveca Sandström och koreografer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!