HÄNG MED PÅ BARRUNDA – DRINKLISTAN PÅ DUONOJE.SE
Allstar är en sportbar men som på så många andra mindre orter i landet är de med sina festkvällar och artistbokningar också ett självklart uteställe för (framförallt) ungdomar i 18–20-årsåldern. När Duo Nöje genomför sitt drinktest på en vardag handlar det dock väldigt mycket om den första delen av ordet sportbar.
I en upplyst lokal har ett tiotal personer samlats för att se Luleå Hockey spela mot Malmö, och det enda småprat som hörs står kommentatorerna för.
Vi går fram till baren och börjar med den alkoholfria drinken. Bartendern (i Luleå Hockey-tröja) blandar glatt en drink med mango och passionsfrukt. Ett säkert kort som också smakar fullt godkänt. Det höga glaset överfullt med krossad is ger en behaglig cocktail-känsla.
Efter att Malmö punkterat matchen med ett mål i tom bur börjar de övriga gästerna gå hem och snart sitter vi ensamma kvar. På de många skärmarna byts C-more ut mot sprakande brasor, ljuset dimmas ned och musik börjar strömma ur högtalarna. Man kan fortfarande urskilja löpsedlarna och de signerade tröjorna längs väggarna men känslan av sportbar tonas ändå ned på ett effektivt sätt.
När det blir dags för de alkoholhaltiga drinkarna är det fortfarande säkra kort som gäller. Den ena, som blandas till med vaniljvodka, tranbärsjuice, citron och hallon, fungerar helt okej. Inget speciellt men det är samtidigt svårt att peka ut något större fel på den.
I den andra drinken med bland annat ljus rom och jordgubb blir dock tranbärsjuicen alltför dominerande och lämnar en bitter smak i munnen. Ett kort som verkade säkert på förhand lyckas inte med leveransen trots allt.
Ska man koka ned det hela till en enskild problemformulering så är det nog framförallt ambitionsnivån. Det känns som att drinkarnas syfte mest är att erbjuda fler alternativ på menyn, och så länge gästerna kan fortsätta beställa dem utan att klaga är det allt som betyder något.
Allstar förtjänar inte mer än en etta i Duo nöjes drinktest, men frågan är om Allstar eller deras gäster verkligen bryr sig så mycket om det. När de nittonåriga ungdomarna beställer in en drink för att komma i stämning inför matchen på teven eller spelningen på scenen är de nog trots allt mer bekymrade över prislappen eller kön till baren än vad de är av en utebliven smakupplevelse.