Recension: Efter paus sker allt, allt fortare

Oväntande möten. Den amerikanska författaraspiranten Cliff Bradshaw, spelad av Carl Jacobsson, kommer till Kit Kat Club i Berlin och får via Sally Bowles, spelad av Karin Paulin, uppleva möten och miljöer han bara fantiserat om.

Oväntande möten. Den amerikanska författaraspiranten Cliff Bradshaw, spelad av Carl Jacobsson, kommer till Kit Kat Club i Berlin och får via Sally Bowles, spelad av Karin Paulin, uppleva möten och miljöer han bara fantiserat om.

Foto: Anders Alm

Kultur2017-11-12 14:24

”Cabaret” anno 2017 måste vara något annat än när den sattes upp på 1960-talet. Kanske tänkte vi då att kriget var slut och nazisterna borta. Att vi var moderna. Jag vet inte. Jag var bara barn då och andra världskriget hade hänt. Det skulle inte komma tillbaka.

Men när tar kriget slut? Människorna i Berlin 1929 där ”Cabaret” utspelas hade nyligen klarat sig förbi ett krig, strejker och en obegriplig inflation. Europa måste ha varit fullt av traumatiserade soldater och civila som på något sätt levde på kanten av kaos.

På föreställningens Kit Kat Klub i Berlin dansar de. Klädseln är ledig, strumporna korviga, byglar och behåar göre sig inte besvär. Till staden söker sig de som inte vill leva de könsbundna rollerna. Här går det att älska den en vill. Här kan en göra abort. Men vissa människor vet redan att tiden bara är en paus från ordning och reda. Andra längtar rent av efter en framtid med en auktoritet som med våldet som taktpinne bestämmer rätt och fel.

Höstens repertoar går faktiskt att se som en spegling till 1929. På turné spelas den lättsammare ”De 39 stegen”, hemma i huset rullar ”Cabaret”. Det känns som teatern lyssnat på en allt högljuddare viskning om att det auktoritära ändå vore rätt bekvämt att leva i. Skratta därför medan du kan.

Uppsättningen av ”Cabaret” har dock inledningsvis något trögt över sig. Kayode Shekoni går visserligen in med energi och som Konferencieren sjunger hon genom klassikerna in oss i musikalen. Men servisen har svårt att förmedla det utlevande skojet och glammet. Det är också mycket som ska etableras i första akten: Karin Paulin, stjärnan Sally Bowles och Carl Jacobson, författaren Cliff Bradshaw, presenterar sig och ungdomens lätthet. Mer okända nummer görs av Monica Einarsson väl gestaltade hyresvärdinna Fräulein Schneider, vilken för övrigt med sin pragmatiska inställning till livet är av ”Cabarets” intressanta personer.

Den lite slitna orkestern skapar en trygg ljudbild. Än har inte mycket hänt. Men så skruvas allt åt, ensemblen hittar nerven, scenerna tätnar och stämningen blir tryckt.

Efter paus sker allt, allt fortare.Vissa flyr Berlin, andra går mot undergången, andra ”klarar sig”. Sally Bowles sjunger sin sång allt mer desperat. Ingenting är längre vackert eller roligt. Vid de senare inklappningarna har Mikael Odhag tagit av sig nazibindeln han bär som Ernst Ludwig. Jag förstår honom. Symbolerna får mig nästan att sluta andas.

Och filmen eller virtual reality får förlåta, men teater där människors energier möts kan fortfarande omtumla i en helt egen rätt.

Cabaret

Regi: Josette Bushell-Mingo

Manus: Joe Masteroff baserat på en pjäs av John van Druten och noveller av Christopher Isherwood

Musik: John Kander

Sångtexter: Fred Ebb

Scenografi och kostym: Lotta Nilsson

Koreografi: Paul J Medford

Mask: Annika Öhlund

Ljusdesign: Peter Stockhaus

Ljuddesign: Åke Karlsson

Medverkande: Beatrice Bergman, Monica Einarson, Peter Hjelm, Mattias Jakobsson, Madeleine Johansson, Mikael Odhag, Karin Paulin, Kayode Shekoni, Roger Storm och Linda Wincent

samt elever från Teaterhögskolan vid Luleå tekniska universitet: Erik Hedberg, Adrian Nordin, Hanna Nygårds, Nils Wetterholm och Léonie Vincent

Musiker: Tomas Isacsson, Johan Andrén, Rolf Hedberg, Sven-Erik Omberg, Björn Sjöö och Christer Ödberg

Premiär på Norrbottensteatern 11 november

Teater

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!