Ájtte öppnar 90 nya duodjekvadrat

Ájtte svenskt fjäll- och samemuseum i Jokkmokk fyller 30 och firar dagen lång. Höjdpunkten är att en ny basutställning invigs.

Göran Sjöberg, Katarina Spik Skum och Sunna Kuoljok lyfter på skynket till en av montrarna i den nya duodjeutställningen.

Göran Sjöberg, Katarina Spik Skum och Sunna Kuoljok lyfter på skynket till en av montrarna i den nya duodjeutställningen.

Foto: Åsa Lindstrand

Kultur2019-06-15 06:00

Med sina omkring 470 föremål på 90 kvadratmeter är den troligen den enskilt största utställningen för duodje, samisk slöjd, i Sábme.

För några år sedan donerade makarna Jan och Eva Bergfelt sin samling på nästan 400 samiska slöjdföremål till Ájtte. Ájtte beslutade så småningom att donationen skulle utgöra stommen i en ny basutställning om duodje. Det senaste året har arbetet med utställningen pågått och idag är det dags för vernissage.

– Donatorerna ville att deras samling skulle synas. Ungefär en tredjedel av den finns med i den här utställningen. Dessutom visas både äldre och nya föremål från våra egna samlingar, säger Sunna Kuoljok, etnolog.

Utställningen är indelad i fyra teman som är färgkodade med de traditionella samiska färgerna: Duodje som försörjning, varje område har sin duodje-tradition, tradition och utveckling och att föra kunskapen vidare.

– Till exempel inom temat tradition och utveckling visar vi att duodje traditionellt har utgått från behovet i vardagen. Idag är den också ett konsthantverk, men fortfarande tillverkar man det som behövs, även om nya behov uppstår. I temat om att föra kunskapen vidare, funderar vi kring hur man gör det. Tidigare var kunskapsöverföringen en del av vardagslivet. Barn fick kanske en egen kniv och en egen ostform. Men hur går det till idag, i ett förändrat samhälle? Vi vet att Samernas utbild-ningscentrum är jätteviktigt på svensk sida, men också museer där man kan titta på föremål fyller en viktig funktion. Vi ser ju också duodje sprids via sociala medier, fortsätter Sunna Kuoljok.

Under arbetet med utställningen uppmanade hon och hennes kollega Katarina Spik Skum folk att skicka in instagrambilder på sin slöjd. Responsen var enorm och av flera hundra bilder har de valt ut ett 70-tal som tillsammans skapar ett av utställningens bildspel. Enligt Göran Sjöberg, chef för arkiv och samlingar på Ájtte, är en viktig del av utställningen just att lyfta fram människorna. Ett bildspel i större format visar därför bilder på duodjens tillverkare och brukare ur museets eget bild-arkiv, främst från lulesamiskt område. Dessutom finns en filmhörna där sju nyproducerade kortfil-mer om lika många slöjdare visas.

– Filmerna visar slöjdare från hela området, kvinnor och män i olika åldrar som jobbar med olika material. Där finns både kända och mindre kända slöjdare och en lärling. Slöjdarna gör också en del viktiga statements. Bland annat att när renarna aldrig får betesro, så växer inte hornen till sig till riktigt fina slöjdhorn, berättar Katarina Spik Skum.

Ájtte fyller 30 år i år. Vernissagen för den 90 kvadratmeter stora duodjeutställningen idag är en del i firandet. Utöver vernissagen blir det bland annat sagostund för barn och föreläsning kring några av utställningens föremål med slöjdaren och konstnären Anna-Stina Svakko.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!