Köpa ut kyrkoherden ingen lösning

Kalix församling är inte första gången ute för att köpa ut en kyrkoherde.

Köpa ut en kyrkoherde är ingen lösning på sikt, menar "Församlingsbo".

Köpa ut en kyrkoherde är ingen lösning på sikt, menar "Församlingsbo".

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Insändare2021-08-12 03:55
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Om jag inte minns fel, så skulle den här gången bli den fjärde! Man kan inte försöka lösa en arbetsplatskonflikt med att betala den avgående herden hög avgångslön. Det är inte någon lösning på sikt. 

Vi är många församlingsmedlemmar som tycker att församlingens pengar behövs till andra ändamål än hög avgångsvederlag till en kyrkoherde. Kyrkan måste också förändra sitt sätt att ta hand om varandra. Att följa upp den återkommande psykosociala arbetsmiljön är viktigt. 

Och så tycker jag att präster ska ha en chef på stiftsnivå i stället för att som det är nu, lokala politiker i kyrkoråd och kyrkofullmäktig. Här behövs en annan ordning i Kalix församling! Alla medarbetare ska trivas! 

Och som en anställd nyss skrev; "vi ska rösta på de förtroendevalda som lämnat partipolitiken" och som vill att kyrkan ska förbli en kyrka!