För ett tag sedan var en hel delegation från mark och miljödomstolen i Boden och diskuterade paddor, grodor, ranunkelväxter och någon storspov för att sedan kunna ge tillstånd för byggstart för H2GS kring 1 juli i år.
Många saknar en lika stor delegation som utreder H2GS påverkan för de som bor i Norra Svartbyn. Men någon sådan har inte setts till och verkar vara ointressant både för H2GS och Bodens kommun. Det är konstigt att det inte utreds hur etableringen påverkar människor medan grodor och annat är viktigt.
Buller, störande ljus, påverkan av grundvattnet som kan påverka borrade bergvärmehål, naturområden med skidspår, strövområden, skoterspår och ridvägar kommer att gå om intet. Hur kommer damm och utsläpp att påverka omgivningen?
Väg 605, den så kallade Flarkenvägen, kommer att försvinna vilket kommer att betyda omvägar för de som nyttjar den i dag. Dessutom kommer väg 605 att stängas av innan ersättningsvägen är klar vilket gör omvägen ännu längre. Och ingen vet för hur länge.
Allt detta har enligt min mening skötts på ett otillfredsställande sätt. Man kunde låta vägen vara kvar med hastighetsbegränsning och stängsel på sidorna samt några korsningar och den tunga delen, ståltillverkningen och malmhanteringen, på samma sida som järnvägen. Arbetsfordon skulle kunna reglera trafiken mha exempelvis trafikljus. Teknik finns.
Ursprungliga placeringen var betydligt längre bort från bostadsområdet. Men sedan kom man på att marken var för dålig så det bestämdes att flytta närmare bebyggelsen, med hänvisning till att det skulle bli för dyrt att påla.
Gjordes ingen markundersökning innan den ursprungliga platsen bestämdes, vilket torde vara det gängse tillvägagångssättet och ska byborna ta smällen för att det blir dyrare?
Att man alls får bygga så nära bebyggelse är för mig en gåta. Huset i bostadsområdet som kommer närmast blir endast 150 meter från gränsen till industriområdet. Och området som tagits i anspråk är cirka 50 hektar vilket motsvarar 500 000 kvadratmeter.
Nu är skogen borta och där har jag en fundering som inte gått att få svar på. Har en fågelinventering gjorts på artnivå innan avverkning, vilket är lagstadgat i dag?
Markavtäcknig har påbörjats. Får man göra det innan byggtillståndet har kommit?
Tyvärr är det så att Bodens kommun med Claes i spetsen är så på tå för att få den här etableringen att de är villiga att offra boendemiljön i Norra och Södra Svartbyn.