Uusihannu: "Prestationsångest"

På två säsonger har han missat första platsen endast vid två tillfällen. Nu testar Gustav Uusihannu något nytt.

Gustav Uusihannu

Gustav Uusihannu

Foto: Håkan Stridblom

Friidrott2016-09-07 19:00

DM över 10 000 meter blir hans första riktiga banlopp. Trots att han är obesegrad under denna säsong så är han försiktigt optimistisk inför loppet.

– Det är lite smånervöst jag hoppas att någon drar iväg och springer fort från start. Då kommer jag göra allt för att hänga på, men jag har ingen egen taktik då jag aldrig har testat på att tävla på bana, säger Gustav Uusihannu, Bergnäsets AIK.

Det nu gällande distriktsrekordet på distansen är från 1977 då Bengt Nordqvist, Baik, slog till med 29.32.34. Sedan dess har ingen löpare lyckats med att springa fortare.

– Det är ett jättgammalt rekord och vi är mil från det rekordet. Det är ganska fascinerande att löparna då kunde springa så mycket snabbare än vad vi kan göra nu.

Varför tror du att de var så mycket snabbare förut?

– Jag har största respekten för de löparna och det är kanske så enkelt att de tränade rejält utan att gnälla, säger Uusihannu.

Rekordet är inget som Uusihannu har tagit sikte på. Däremot så vill han förbättra sitt eget rekord på milen.

– Jag satte personbästa på hamnmilen (33.50) och det vore kul att putsa den tiden.

Inför debuten på bana så vet inte Uusihannu, som just nu har tio raka segrar denna säsong, vad som väntar honom.

– Det blir kanske lite mera långtråkigt på bana. Det kan också vara svårare för om du springer i skogen eller inne i en stad kan du fousera på saker utanför själva loppet på bana blir det lite svårare att koppla bort, säger han och fortsätter:

– Det blir spännande då jag är lite osäker på vad det innebär att springa på bana. Jag känner av en viss nervositet och det hänger ihop med min prestationsångest.

Trots att han är debutant i sammanhanget så har han ett tydligt mål.

– Det är klart att jag siktar på seger något annat hade väl bara varit konstigt. Jag går alltid in för att göra mitt bästa det är det enda jag aldrig tummar på, säger Uusihannu.

Gustav Uusihannu har en bakgrund inom fotbollen och ishockeyn. Löpningen kom in i ett senare skede trots att han på relativt kort tid blivit framgångsrik inom löpning så ångrar han inte valet av sport tidigare i livet.

– Absolut inte, jag har fått väldigt mycket bra från lagidrotten. Sedan så går det inte att säga att det hade blivit på ett speciellt vis om jag börjat springa tidigare.

Vad är den största skillnaden mellan att vara löpare och att ingå i något lag?

– Det krävs ett tjockare pannben att bli en riktigt bra långdistansare. Som löpare så är du mycket utlämnad till dig själv medans du i ishockey och fotboll alltid har någon vid din sida.

Nu återstår det att se om intresset för tävlingen har vuxit sedan förra året då damklassen hade endast en deltagare.

10 000 meter

Resultat 2015

Damer: 1) Nina Lintzén, Studentidrotten, 41.25.36.

Herrar: 1) Emil Ohlsson, Lulekamraterna, 34.35.79, 2) Mikael Andersson, Sävast Ski Team, 34.43.77, 3) Kenneth Boman, Lulekamraterna, 41.25.36.

Distriktsrekord 10 000 meter.

Damer: Åsa Schumann, Piteå IF, 35.27.50, från 1989.

Herrar: Bengt Nordqvist, Bergnäsets AIK, 29.32.34, från 1977.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!