Läs mer: Så mår tvillingarna nu
Läs mer: Tvilling-spädbarn satt instängda i bil
Det var då Anders Lundbäck, som jobbar åt Q-Park, skulle lappa en bil som stod parkerad utanför Patienthotellet vid Sunderby sjukhus som han hörde ljud från bilen.
– Det var två spädbarn som gallskrek inne i bilen, berättar han.
Han sprang in till receptionen på hotellet och frågade om någon ägde den aktuella bilen. Personalen kollade också om bilens ägare bodde på hotellet, men så var det inte.
– De ringde polisen och en i personalen tog med sig en hammare för att slå sönder rutan. Men en liten springa hade lämnat öppen i ett fönster. Genom att stoppa in hammarskaftet lyckades de få upp rutan, fortsätter Anders Lundbäck.
Sedan kom polis och en ambulans till platsen och något skärrad över det som inträffat kunde Anders Lundbäck fortsätta sitt jobb.
Enligt honom kom föräldrarna till bilen fört en dryg timme efter det att de fått ut barnen ur bilen.
Själv ser han sig inte som någon hjälte.
– Jag gjorde det man ska göra, men visst kunde det ha gått illa, säger han.