Då; När Masugnsbyn fick pippi

kuriren.då, 25 november 2002
Under de senaste veckorna har Masugnsbyn besökts av cirka 300 personer. Människor har vallfärdat från Danmark i söder till Kiruna i norr. Tacka azurmesen Aztrid för det!

Det var här vid fågelbordet som Aztrid visade sig för första gången. "Ornitologerna menar att fågeln måste ha något fel på kompassen", säger en av fågelns upptäckare, Stig Tillstam.

Det var här vid fågelbordet som Aztrid visade sig för första gången. "Ornitologerna menar att fågeln måste ha något fel på kompassen", säger en av fågelns upptäckare, Stig Tillstam.

Foto: Linda Alfredsson

Nostalgi2022-11-25 04:07

I slutet av oktober upptäckte Gunnel Tillstam en ny besökare vid familjens fågelbord. Hon såg en fågel ungefär lika stor som en domherre, vit och blå och med en stjärt liknandes sädesärlans. 

– Jag blev nyfiken på vad det kunde vara för en fågel. Jag skickade Stig att hämta fågelboken i stugan, sju mil bort, skrattar Gunnel. 

Enligt fågelboken var det en trestjärnig raritet som befann sig i deras trädgård, en azurmes. Att fågeln är en trestjärning raritet innebär att den påträffas i Sverige endast en eller ett par gånger per decennium. För Sveriges alla inbitna ornitologer fanns det nu möjlighet att skåda en mycket ovanlig fågel. Och så var drevet igång, såväl det ornitologiska som det massmediala.

Börjar ni bli less på uppmärksamheten?

– Ska vi vara ärliga, Stig? säger Gunnel och tittar på sin man. Lite kanske.

Men sedan börjar de båda att skratta åt fågelskådarminnen. 

– Nej, det är mest roligt! Men jag hade aldrig kunnat ana att det skulle bli så här mycket uppmärksamhet. Inte i min vildaste fantasi, säger Gunnel. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!