Bejublad underhållning på julträffen

Närmare åttio medlemmar i PRO Nederluleå Södra hade kommit till Måttsunds medborgarhus för att avnjuta föreningens jultallrik.

Staffan Lundström och Lars-Åke Aldrin stod för underhållningen och gjorde succé.

Staffan Lundström och Lars-Åke Aldrin stod för underhållningen och gjorde succé.

Foto: Privat

Måttsund2022-12-14 04:45

Ordförande Åke Sundström hälsade alla, nya likväl som gamla medlemmar, välkomna och presenterade Staffan Lundström och Lars-Åke Aldrin, som skulle svara för dagens underhållning. De har gästat oss tidigare och bjöd på en bejublad underhållning vid förra årets julträff.

Före maten framförde de ett medley av melodier med anknytning till julen och lockade även till allsång. När alla hade försett sig av den välfyllda jultallriken, var det dags för en bensträckare och då såldes även lotter, som hade en strykande åtgång.

Efter kaffe med prinsesstårta var det åter dags för Staffan och Lars-Åke att underhålla oss med musik, såväl kända nummer som mera lokala låtar, delvis framförda på dialekt och de bjöd även på en uppskattad imitation av Jokkmokks-Jokke. De berättade också episoder från deras turnéliv. Allt var mycket uppskattat och lockade till glada skratt och de belönades med publikens kraftiga applåder.

Därpå följde dragning på de två lotterierna, där högvinsterna var skänkta av Coop Storheden. Därefter framförde Staffan och Lars-Åke ytterligare några melodier och avslutningsvis tackade Åke våra gästartister samt alla som kommit och de som hjälpt till med sammankomsten och önskade god jul.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!