Ett 30-tal medlemmar hörde hälso- och sjukvårdsdirektören Pia Näsvall föreläsa om digitalen och Katarina Lindgren, donationsansvarig läkare, föreläste i sin tur om donationsarbetet vid Sunderby sjukhus.
Det digitala verktyget som region Norrbotten har införskaffat ska öka tillgängligheten för de patienter som söker kontakt med vården.
– Med Digitalen får vi ett effektivare patientflöde samt det sparar tid och resor för patienterna, menar Pia Näsvall.
– Bra med Digitalen är också att vi får in alla kontakter som sker där i patientens journal. Det får vi inte om patienten anlitar till exempel Kry eller någon annan digital vårdgivare. Dessutom får vi betala för de besöken.
Digitalen är inte fullt utvecklad idag, men mycket är på gång. Alla hälsocentraler är med, på sikt även sjukhusen.
– Tandvård, specialistvård och akuten är på gång liksom att kunna boka tider och förnya recept, avslutade Pia Näsvall.
Katarina Lindgren började med att ge en kort tillbakablick kring njurtransplantationer.
De började på 60-talet i Sverige. Hjärndödsbegreppet infördes 1988.
– Att man kan ta organ där cirkulationen upphört kom nyligen efter en tids prov vid några sjukhus. En ny organisation för detta håller på att införas vid Region Norrbotten och vi beräknar ha den klar i slutet av året, berättade Katarina.
En donation gör att många organ kan tas till vara som hjärta, lungor, lever, njurar, bukspottkörtel, tarm, vävnader, hjärtklaffar, hornhinnor och hud.
– I Norrbotten har vi donationsansvariga läkare vid alla våra fem sjukhus. Uttag av organ sker bara i Gällivare och Sunderbyn, sa Katarina och avslutade:
– 2021 hade vi 15 möjliga organdonatorer i Norrbotten. Av olika anledningar blev det fyra som ansågs lämpliga, avslutade Katarina Lindgren.