I dag är det cirka 12 000-14 000 lampor som lyser i allehanda juldekorationer i det som började i en liten skala. Det har byggts på år efter år och någon plan på att inte hitta en plats för nya ljus nästa år finns inte just nu.
Från början var det nödvändigt att hålla med ett stort lager av reservlampor. Vilket kunde vara både besvärligt och kostsamt. När de moderna LED-lamporna kom var det en välsignelse.
Sedan tio år tillbaks har paret övergått till att använda den moderna belysningstekniken som inneburit att elförbrukningen minskat rejält. Men det kostar ändå dryga 2 000 kronor extra med alla juleljusen.
Drivkraften har hela tiden varit att glädja barn i den mörka december och många barn stora som små gläds med ljusen. Julhuset har blivit känt och många åker ner till huset på lombolområdet för att se ljusfägringen.
I början av november ger sig paret Widell ut i förrådet för att plocka bland skarvsladdar, sladdosor, dekorationer och lampor så de är klart att tända den 1 advent. Och lika säkert som tjuren Ferdinand sitter och luktar på blommorna på julafton tänder Ola och Yvonne sina tusentals lampor igen när det stundar till advent.
Det blir en rejäl julgransplundring när allt ska ner igen efter trettonhelgen!
Text och foto: