Premiär för familjedag i Heden-Trångfors

Sambos på försök.
Föreningarna i Heden och Trångfors samsades om familjedagen på lördagen.
Gissa vem som vann tävlingen i att beräkna kulor i en burk?

BODEN2007-06-11 06:00
Vädret kunde knappast ha varit bättre i detta första försök att ha en familjedag för de två grannbyarna söder om Luleälven.
Så det var bara för deltagarna att sätta fart med loppmarknad, linedance, friluftsgudstjänst, ponnyridning och allt annat som fanns att göra. På kvällen var det dans i Bodansarlogen.
Knut Larsson var ledamot för Hedens IF i arrangörsstaben.
- Svårt att säga hur mycket folk som deltagit. Men vi är nöjda.
Hedens IF, Hedens byautvecklingsförening, Hedens byamän, Trångfors IF och Mikaelskyrkan slog ihop sina påsar och ordnade dagen.
- Vi ska ha en utvärdering efteråt och hoppas kunna köra varje år.
Anita Wikström, Heden, hade vunnit en kylväska i ett av lotterierna. Hon var på plats både som arrangör och besökare.
- Jag vann en halsduk också. Men BBK tillhör inte favoriterna så jag gav bort den.
Målet var ett brett arrangemang.
- Vi har försökt göra något som ska passa både vuxna och barn. Alla får sitt under dagen.
Det vore helt orätt, ja rent av ojust, mot er läsare att undanhålla er vem som vann gissningen med tio kronors insats gällande hur många glaskulor som fanns i en genomskinlig burk.
133 kulor var det. Någon gissade på just 133. Enkel matematik lade grunden. 21 kulor i bottenlagret, sex lager, några extra på toppen.
Klart.
Rikskänd Hedenpolitiker gissade på 165. Politiker ska då alltid ta i. Hoppas att han är bättre på att beräkna kommunbudgeten.
Första priset är i nuläget okänt. Men nu tutar det utanför redaktionen. Troligen vinstbilen som kommer. Eller så är priset fribiljetter till Hedens hemmamatcher resten av säsongen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om