Doft av advent i Bredåker

Det doftar egentligen inte jul. Istället är det nygrillade hamburgare som blir det första intrycket. Fast inne i lokalen är det jul, det syns, luktar och smakar första advent på marknaden i Norra Bredåker.

POPULÄR. John-Håkan Nilsson kunde med glädje konstatera att hans loppis var populär under julmarknaden i Norra Bredåker.

POPULÄR. John-Håkan Nilsson kunde med glädje konstatera att hans loppis var populär under julmarknaden i Norra Bredåker.

Foto: Roger Larsson

Boden2010-11-29 06:00
Den här marknaden visar tydligt hur viktigt det är för små byar att ha mötesplatser. Under de timmar som den pågår hinner många av ortens invånare passera. De flesta stannar i lokalen, som tidigare var affär, för att ta ett fika och prata med bekanta som de kanske inte har träffat sedan förra året vid den här tiden.Tillverkar själva
Men marknaden bjuder på mycket mer än det goda fikautbudet, som naturligtvis är hembakat. För övrigt bakat av föräldrar till de funktionshindrade vuxna som bor på Bredåkra gruppboende. Och det är just poängen med den här julmarknaden. De som bor där har själva tillverkat det mesta av sakerna som är till försäljning. Stickade disktrasor, fågelbord, dockskåp, trätomtar, tavlor och mycket mer.Femte året
- Vi startade gruppboendet 2002, men det tog något år innan vi började med julmarknad. Jag tror det här är femte året, berättar Anita Bensryd, en av ägarna. Hon uttrycker också beundran över hur duktiga de som bor där är på att tillverka julsaker.Det är även en mindre loppis. Vid ett av borden sitter John-Håkan Nilsson, även kallad Jonte. Han har samlat ihop en del prylar för att kunna få ett tillskott i sin kassa. Han är nöjd över försäljningen.- Jag har hittills fått in 170 kronor, säger han med ett stort leende.Vilket kunde symbolisera hela denna lilla byamarknad.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om