Det var mer än fullsatt vid scenen i Norra hamn och solen sken. Det var svensk sommar när den är som bäst.
Färskpotatis, solbad och jordgubbar i all ära, men allsång måste vara något av det mest sommarsvenska som finns. För fjärde året fanns Sven-Erik "Svempa" Hornberg och bandet Underhållarna på plats i Norra hamn.
Med den allsångstypiska publikkontakten och en outtröttlig inlevelse, serverar "Svempa" och hans orkester den ena välkända melodin efter den andra.
Uppslutningen är stor. Gammal som ung, kvinna som man, alla är de där. Och det är ingen idé att ens försöka streta emot eller spela oberörd, det är oemotståndligt medryckande. På första parkett sitter Elsa Jonsson och Doris Nyberg.
– Vi tycker mycket om att sjunga och går ofta på allsång. I dag är det dessutom vackert väder, säger Elsa Jonsson.
På frågan om vilken som är hennes absoluta allsångsfavorit kommer svaret snabbt.
– Jag tycker mycket om Evert Taubes musik. Och så Sommar, sommar, sommar förstås.
En annan besökare, May-Britt Pettersson, har klokt nog varit förutseende och tagit med en egen stol. Hennes barnbarn, Nellie Pettersson, dansar i takt med musiken.