Parkeringsfrågan en blöt filt över Luleå centrum

Att parkeringsfrågan stoppar centrums utveckling är oacceptabelt, skriver Eric Lundvall, Mattias Nilsson och Tobias Rantapää, Centerpartiet.

Bygget på gamla Folkets hus-tomten föll på parkeringsfrågan. Så kan det inte vara, skriver Eric Lundvall, vice gruppledare, Mattias Nilsson, stadsbyggnadsnämnden och Tobias Rantapää, stadsbyggnadsnämnden, samtliga Centerpartiet.

Bygget på gamla Folkets hus-tomten föll på parkeringsfrågan. Så kan det inte vara, skriver Eric Lundvall, vice gruppledare, Mattias Nilsson, stadsbyggnadsnämnden och Tobias Rantapää, stadsbyggnadsnämnden, samtliga Centerpartiet.

Foto: Mikael Leijon

Debatt2020-12-20 10:07
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Luleå måste lösa parkeringsfrågan som bromsar upp tillväxten i centrum. Senaste projektet på Folkets hus-tomten (kvarteret Katten) stoppas då företaget och kommunen inte kommer överens om parkeringar. Det är inte bra, inte bra alls.

Det ska givetvis vara så att varje fastighet inte ska behöva tillhandahålla parkeringar. Det är inte rimligt då alla har olika förutsättningar. Det behövs en mer pragmatiskt syn på parkering och mera flexibilitet.

Kommunalt parkeringsbolag har utretts och har dragit ut på tiden. Det är dags att göra detta klart. Med ett bolag får man ett naturligt driv att utveckla parkeringsfrågan. Vi i Centerpartiet är också för att privatisera parkeringshus i Luleå då vi inte anser att parkering är kärnverksamhet och som marknaden kan lösa bättre. Dock måste Luleå kommun vara drivande, en katalysator i parkeringsfrågan. Vi tycker att kommunen ska ha ett tydligt uppdrag att planera, medan ett eller flera bolag aktivt kan sköta parkeringssamråd och jobba för synergieffekter mellan handel, restaurang, boende, med flera fastighetsägare för att uppnå tillräckligt tillgängliga parkeringar i olika delar av centrum.

Centerpartiet tycker att centrumplanen måste ge tydliga regler kring parkering, det vill säga det måste vara okej att avvika från parkeringsnormen om planerna säger att det finns parkering på andra håll, fastighetsägare ska kunna köpa in sig på kommunala parkeringsytor. Centerpartiet har också motionerat för att kommunens parkeringshus skall ha dygnet runt öppet för vi ser behovet av mera tillgängliga parkeringar och kommunala parkering borde kunna balansera behovet av parkering i centrum på ett bättre sätt än idag.

Socialdemokrater och Moderater borde ha tagit tag i denna fråga för länge sedan för problemet har funnits under lång tid. Det är inte bara Folkets hus-tomten som har parkeringsproblem, det flesta som vill bygga nytt har utmaningar kring parkering och kommunen måste sätta sig i förarsätet för att lösa problemen.