ÖB välkomnar kärnvapen och främmande militärbaser

Att göra Sverige till basområde för Nato innebär i praktiken att låta främmande makt ockupera vårt land, enligt debattörerna.

Så här såg det ut när svenska soldater samövade med Nato i Nordnorge 2012.

Så här såg det ut när svenska soldater samövade med Nato i Nordnorge 2012.

Foto: Simon Eliasson

Debatt2022-11-16 16:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Sveriges överbefälhavare Micael Bydén uppmanar regeringen att acceptera kärnvapen eller Natotrupper på svensk mark. Det är ett sensationellt uttalande. Regeringen bör omedelbart avsätta Micael Bydén från hans post. Men uttalandet har med stor sannolikhet stöd hos den nya regeringen.

I Försvarsmaktens militära råd till regeringen, som ÖB överlämnade 1 november, står: ”Sverige bör etablera sig som ett basområde för allierade mark-, flyg-, och marinstridskrafter”. ÖB uppmanar politiker att inte sätta upp gränser för Natomedlemskap. 

Att stationera kärnvapen här gör vårt land till måltavla för angrepp med kärnvapen. Vissa Nato-länder, som Danmark, Norge och Spanien har förbehåll mot kärnvapen. Detta är en ytterst farlig politik i ett läge då motsättningarna skärps i oroväckande takt mellan USA och Nato å ena sidan och Ryssland å den andra sidan. Risken är redan stor att Sverige görs till frontstat i ett storkrig mot Ryssland, ett krig som absolut inte gagnar vårt land utan förs i främmande makts intresse. Natobaser och kärnvapen på svenskt territorium gör detta hot akut.

Att utforma säkerhetspolitiken är en uppgift för valda politiker, inte för militära befälhavare, vilkas politiska lojaliteter är oklara.

Vi kräver:

• Inga Natobaser eller kärnvapen på svenskt territorium

• Sverige måste underteckna och ratificera FN-resolutionen om förbud mot kärnvapen

• Sverige ut ur krigsalliansen Nato

• Avsätt ÖB Micael Bydén