Miljarder till de rika i stället för välfärden

Regeringen ignorerar samhällsproblem för att sänka skatten för de allra rikaste. Det gör vardagen sämre för alla, skriver Niklas Karlsson (S) och Fredrik Lundh Sammeli (S).

För oss går välfärden alltid före skattesänkningar, skriver Fredrik Lundh Sammeli (S) tillsammans med Niklas Karlsson (S).

För oss går välfärden alltid före skattesänkningar, skriver Fredrik Lundh Sammeli (S) tillsammans med Niklas Karlsson (S).

Foto: Lars-Göran Norlin

Debatt2025-02-07 02:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Lågkonjunkturen och regeringens politik slår hårt mot Sverige. Vanliga hushåll pressas av höga priser på mat och boende. Samtidigt har reallönerna urholkats. Sverige har bland den sämsta ekonomiska tillväxten i Europa och arbetslösheten är rekordhög. Konkurserna ökar, varslen inom vård och omsorg är de högsta på ett decennium och bostadsbyggandet har avstannat.

Istället för att ta tag i dessa konkreta samhällsproblem så väljer regeringen att bränna miljarder på att sänka skatten för de rikaste. 

Det är angeläget att stärka vanligt folks ekonomi. Men att bränna miljarder på en skattesänkning som bara fyra procent av befolkningen får ta del av, de som tjänar över 66 000 kronor per månad, det är inte en rimlig prioritering.

Vi behöver fler lärare och pedagoger i klassrummen och fler undersköterskor i omsorgen. Vi behöver vända krisen som SD-regeringen skapat i svensk sjukvård, stoppa nyrekryteringen till kriminella gäng och få igång tillväxten i svensk ekonomi.

För att ge en bild av vad skattesänkningen kostar: regeringens skattebonus för höginkomsttagare hade kunnat användas till att anställa över 8 500 undersköterskor, 6 500 sjuksköterskor eller 7 000 lärare i hela landet. I Norrbotten skulle det kunna motsvara 237 nya undersköterskor.

För oss socialdemokrater går en fungerande välfärd före skattesänkningar för de rikaste. Det handlar om att varenda unge ska få en bra start i livet, att vården ska finnas där när du behöver den, att äldreomsorgen är trygg – helt enkelt om att samhället ska fungera.