Ägarbytet blev klart i februari 2025 och köpesumman blev 2 700 000 kronor. Den tidigare ägaren köpte huset i juli 2023 för 2 550 000 kronor. Huset har en boyta på 99 kvadratmeter.
För mindre än en månad sedan såldes ett annat hus ett par hundra meter bort, på Bodöbacken 3. Priset blev där 1 750 000 kronor, för det 111 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Bodöbacken 4, som gick för 2 350 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.