Pär Mårts stod för ett "rookiemisstag" när Tre Kronor skulle flyga till Moska under tisdagen.
Förbundskaptenen hade tagit med sig fel pass till Arlanda och fick inte resa med resten av laget till den ryska huvudstaden, rapporterar Aftonbladet.
– Det var bara att sätta sig i bilen och åka hem till Västerås och hämta det rätta, säger assisterande tränaren Peter Popovic till tidningen.
– Både Pär och jag har ju dubbla pass därför att vi reser så mycket. Ett kan vara borta för viseringar i en vecka eller så. Nu stod han väl hemma i Västerås och tog det pass han trodde var det rätta. Men det blev fel pass.
Mårts kommer att ta ett senare flyg och förväntas vara på plats när laget tränar under onsdagen.
I Tre Kronor finns fem spelare med Luleåanknytning. Joel Lassinantti och Lucas Wallmark från årets trupp. Johan Fransson, Linus Omark och Linus Klasen har också spelat i LHF. På ledarsidan finns det också två norrbottningar. Johan Tornberg är assisterande tränare och Ulf Engman är videocoach.