– Slutspel är smutsiga matcher, och det var fult åt båda håll ikväll, säger Meshcharakou.
Den vitryske spelaren har stundtals varit hårt ifrågasatt i BC Luleå.
Men det är ingenting mot den vreden som han utsattes för i onsdagens kvartsfinal, som slutade med vinst för BC Luleå (95-90).
Upprinnelsen till hatet från läktarplats kom redan i den första perioden då Uppsalas Andreas Person attackerade korgen, Mescharakou greppade tag i Person som åkte i backen.
Avsiktlig foul givetvis.
– Jag sträckte mig efter bollen, min avsikt är givetvis inte att skada någon spelare, förklarade Meshcharakou.
Efter den händelsen buade hemmapubliken ut BC Luleåspelaren resten av matchen.
Läs mer: Rysaren slutade med bortaseger
Och inte blev det bättre när vitryssen åkte i backen efter en tuff duell med Odin Lindell. Från läktarplats syntes det tydligt hur Lindells fot hamnade i ansiktet på Meshcharakou, som slog tillbaka.
– Jag får hans fot i ansiktet, men domarna dömde bara uppkast. Det var fult spel från båda sidorna.
Meshcharakou tystade dock hemmapubliken med en klockren trepoängare mitt i sista perioden då Uppsala verkade ha kopplat grepp om matchen.
– Jag bryr mig dock inte om publiken. Det enda viktiga är att hjälpa laget att vinna.
Räkna med fortsatt hetta när kvartsfinal 3 spelas i Luleå på fredag.