Jansson bjöd inte på någon frestelse
Sex av åtta deltävlingar är körda. Och Kalixföraren Johan Riström har kopplat greppet om SM-tecknet i isracingens kortnabbklass. Genom sex raka segrar. – Gör jag inte bort mig går det vägen, säger Riström med två deltävlingar kvar att köra.
Foto:
Så långt i SM-serien har han tagit maximala 60 poäng efter sex raka vinster och det ska mycket till om han inte tar hem svenska mästerskapet i de avslutande två tävlingarna i Robertsfors till helgen.
”Byggt om bilen”
– Det går riktigt bra nu. Jag har byggt om bilen och den fungerar mycket bättre. Nu är det bara föraren det hänger på, säger Johan Riström.
Och föraren av Riströms Volvo S40 verkar klara utmaningen galant.
Kan du tappa det här med två tävlingar kvar?
– Nej, gör jag inte bort mig går det vägen. Men bilar kan ju gå sönder och en punktering eller ett haveri kan ställa till det, säger Johan Riström.
Särskilt i sista deltävlingen vore det ödesdigert, eftersom sista loppet ger dubbla poäng, alltså 20 för seger.
I långnabbklassen är det dock helt öppet inför avslutningshelgen.
Jansson i ledning
Morjärvs Mikael Jansson leder, två poäng före tvåan Kjell Persson från Umeå. Fem poäng efter Jansson ligger Kalixföraren Fredrik Tiger, som missade första två heaten i Strömsund, men kommit starkt med segrar i lopp fyra, fem och sex.
– Jag är orolig för haveri hela tiden. Nu blir det att ta ut Bettan i garaget så att hon är snäll, säger han och tittar på sin BMW.
Men ledningen har alltså Mikael Jansson, som trots haveri tagit flest poäng av samtliga.
– Det är bilen som bromsar mig, säger Jansson som drabbades av slangbrott i lopp fyra och punktering i lopp fem.
– En slang till turbon gick sönder och jag tappade 200 hästar, det är som att springa utan lungor, säger han.
Men inför helgens avslutande tävlingar i Robertsfors har han ändå bäst utgångsläge för totalsegern.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!