Alviks vändning kom av sig

Alviks lagkapten Felicia Hansson.

Alviks lagkapten Felicia Hansson.

Foto: Pär Bäckström

Fotboll/Skellefteå2014-08-17 15:10

Alvik höll på att vända på ett 0-3-underläge. Men norrbottningarna fick till slut vända hemåt utan poäng efter att ha släppt in ett mål i slutminuterarna.

Det började tungt för Alvik som i den andra halvleken låg under med tre bollar. Byalaget vek inte ner sig utan reducerade till 2-3 efter att Elin Forsberg förvaltat en retur framför Burträsks målbur. Men där tog det stopp.

– Det var nära att det blev 3-3. Då var vi verkligen på gång och hade rätt bra chanser innan de gjorde sitt fjärde mål. Så det var nära men det räckte inte riktigt, säger Felicia Hansson.

Enligt Hansson var det norrbottningarna som var det spelmässigt bättre laget matchen igenom.

– Det var vi som hade spelet och målchanser men de har sin yttermittfältare (Paulina Larsson) som var jäkligt vass. De slog bara långbollar på henne och kontrade så tyvärr förlorade vi eftersom vi inte riktigt hängde med henne.

Förlusten mot Burträsk gör att byalaget nu befäster sitt mittenläge i tabellen.

– Jag tror att vi kommer ta mer poäng nu än vi gjorde under våren. Det har känts bättre i laget nu så det kommer, säger Hansson.

4-2

Burträsk – Alvik

Division I

Målen, Alvik: Sandra Landström, Elin Forsberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!