Var är hon? – en gåta ska lösas

Nu görs nya försök att hitta en sedan länge försvunnen person i Norrbotten.

Sommaren 2015 genomfördes flera eftersök av saknade personer. Nu ska åtminstone en gåta lösas, om möjligt.

Sommaren 2015 genomfördes flera eftersök av saknade personer. Nu ska åtminstone en gåta lösas, om möjligt.

Foto: Monica Olofsson

Saknad2016-05-20 11:56

Det handlar om Kajsa Jakobsson. Hon försvann den 19 augusti ifjol i Gammelstad och söktes under lång tid, utan resultat.

Sökandet hade fokus på omgivningen kring Kyrkbyn.

På söndag, i samband med Missing peoples manifestation över landet till åtanke om anhöringa till försvunna personer, ska organisationen göra ett nytt försök att hitta henne.

Det har mer än ett syfte, dels tanken på att få ett avslut genom att hitta den försvunna men också som ett sätt att träna personer som tidigare inte varit med om eftersök.

Marie-Louise Lind, med ansvar inom Missing people Norrbotten, berättar att det på söndagen sker en samling klockan 10.00 vid Rutviksvägen 40, vid en souvenirbutik i Kyrkbyn.

Därifrån utgår man i sökandet.

– Vi har ingen annan information nu än den som fanns tidigare. Vi fortsätter att leta, de anhöriga vill ha vår hjälp, säger Marie-Louise Lind.

Missing people manifesterar på fyra platser i länet denna dag. En är Gällivare, där det blir en övning i eftersök samt andra aktiviteter.

– Det är till för de som vill lära sig och gå utbildning, säger Marie-Louise Lind.

Den försvunne Lars-Knut Blind, som även han försvann ifjol, i trakten av Harrå, fyra-fem mil från Malmberget, kan dock inte eftersökas.

– Nej, det är snö kvar så det är inte möjligt, säger hon.

Även i Arvidsjaur, med samling vid Coop, och i Kiruna, där ABF är utgångspunkten, genomförs aktiviteter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om