Uppdaterad: Kvinna avled efter båtolyckan

Foto:

Olycka2016-06-02 19:18

Två båtar har krockat i Södra hamn i Luleå. Ett stort räddningspådrag pågår.

Båtarna har bogserats in till Södra hamn. En av båtarna ska vara illa däran. Det finns uppgifter om att ena båten var kluven. Fyra ambulanser har kallats till platsen. Det finns uppgifter om flera skadade.

Uppdatering 19.34: Enligt Kurirens reporter som befann sig på platsen strax efter olyckan så är fem personer skadade. En av dessa ska vara allvarligt skadad. Ingen av personerna har hamnat i vattnet. Personer på platsen har blivit chockade och anhöriga har kommit till platsen.

Kuriren återkommer med mer information.

Uppdaterad, 21.54:

Enligt en skaderapport från Norrbottens läns landsting fick en 47-årig kvinna, hemmahörande i Luleå, livshotande skador efter båtolyckan. Två patienter, en kvinna 20 år och en man 48 år båda hemmahörande i Luleå, bedöms ha lindriga skador.

Uppdaterad, 00.47:Polisen meddelade vid 00:30 att kvinnan som skadats i båtolyckan har avlidit. Hennes anhöriga har underrättats. Skadeläget för de andra personerna som var inblandade i olyckan består av skrapsår och blåmärken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om