Den 25 mars hade SPF Kiruna medlemsmöte i Thulegården, Seniorernas hus. 36 medlemmar hade mött upp för att lyssna på gästföreläsaren Sheila Kirkwood och träffas för en trivsam samvaro.
Ordförande Ingemar Johansson öppnade mötet och hälsade alla välkomna och efter genomgång av dagordningen, som godkändes, överlämnade han ordet till Sheila Kirkwood, professor i atmosfärforskningsfysik vid IRF. Hon har fem gånger varit på Antarktis som forskare och visade bilder från sina resor och berättade om forskningen som bedrivs på ett antal stationer på kontinenten. Norge har en året runt-öppen forskningsstation vid namn Troll; Sverige har två sommarstationer, Svea och Wasa. I närheten finns också en indisk station som den svenska forskargruppen använt sig av. Sheila berättade om forskningen, där man mäter vindar, turbulens och olika skiftningar i atmosfären, om hur man bodde och arbetade och om utflykter där de till exempel vandrat i vårvinterliknande väder med en fantastisk utsikt över vidderna och tursamt träffat på de sällsynta men orädda kungspingvinerna.
Efter fikapaus vidtog mötesförhandlingarna, som innefattade rapporter från det gemensamma stormötet om äldrefrågor, från distriktets årsmöte och från senaste KPR-mötet. Vi fick information om KBAB:s planer på ombyggnad av foajén i Thulegården. Maj-Britt och Hjördis informerade om vårens möten och planerade studier. Vidare fick vi veta att Lapplandsupproret kommer att ha årsmöte i Kiruna den 26 april i Vuxenskolans lokaler.
Efter den för några lyckosamma lottdragningen avslutade Ingemar mötet och hälsade alla välkomna till nästa möte.