Mellan Långön och Hindersön i Luleå skärgård ligger det grunda Trollerisundet. I dagsläget mäts djupet till 2,5 meter vilket har tvingat turbåtar att åka runt, i stället för igenom. I och med projektet Bottenvikens skärgårdsutveckling blir det snart ändring på det. Projektet ägs av Fritidsförvaltningen i Luleå, innefattar fem kommuner och muddring av havsvattnen står på listan.
- Det här är väldigt positivt för skärgårdsmänniskorna, de har väntat länge på det här. Eftersom Trollerisundet nu blir en genväg för turbåtar kommer en resa tur och retur att förkortas med en och halv timme, säger Helén Wiklund Wårell, fritidschef.
Stora ytor
Hon berättar att syftet med muddringen uteslutande handlar om att förbättra infrastrukturen och tillgängligheten.
- Även för fritidsbåtar. Vi har till och med hört talas om seglare som har haft svårt att gå i Trollerisundet.
I Luleå kommer ytterligare två mindre muddringar att ske - i Småskär och Brändöskär. Prislappen ligger på runt nio miljoner kronor.
- Hälften är EU-pengar och hälften kommunala, berättar David Wallin, projektkoordinator.
I lördags togs första skoptaget i Trollerisundet som har en yta 300 gånger 30 meter stor. Det innebär att 9.000 kvadratmeter ska rensas på 6.500 kubikmeter stenar och sandig morän.
- Vi muddrar tills vi är nere på 3,3 meters djup, då klarar sig alla båtar som trafikerar farleden, säger David Wallin.
Cirka två kilometer från mudderområdet tippas den blöta massan av. Något Mark- och miljödomstolen har gett grönt ljus för.
Väderburet arbete
Längst fram på grävmaskinens skopa sitter en tjälkrok. Den river tag i botten innan skopan gör entré.
- Botten är ganska hård men det går bra. Än så länge har vi haft tur med vädret också. Vi räknar med att muddringen av Trollerisundet ska vara klar om en månad men det är så klart väderburet, säger David Wallin.
Han är glad att arbetet äntligen kommit igång.
- Till slut skulle det annars bli oframkomligt, konstaterar han.