Premiären för båten, som är ny för Luleås skärgårdstrafik, är avklarad nyligen och i går genomfördes ytterligare en av de första avgångarna för säsongen.
- Minimibesättningen är kapten och en däcksman. I början, i och med ny slinga, kör vi med dubbla kaptener, berättade Bernt Lindbäck, som styrde M/S Eskil i går kväll.
Besättningen stärkte sig med palt från Piteåbon och restaurangansvariga Gerd Karlsson medan resenärerna erbjöds kafémenyn paj och smörgås. Buffé väntar andra tillfällen.
Det är lågsäsong till och med 17 juni. Under högsäsong går M/S Eskil varje dag. Sista september är det slut för året.
Att M/S Eskil ens är i Luleå har att göra med upphandlingen, som dessutom gjordes två gånger, där Luleå kommun köper in skärgårdstrafik för sommarsäsongen.
Av flera turer tog rederiet L-line, med båten M/S Eskil, tog hem den tunga rundturen Turbåt A, med trafikering på Klubbviken, Junkön, Kluntarna, Småskär, Hindersön och Brändöskär.
M/S Eskil är förlängd jämfört med ursprunget, upplyste Bernt Lindbäck, och utlovar att det inte blir så mycket svall.
- En båt ska ha rätt längd och bredd, det har den här. Den är inte djupgående vilket är bra när man färdas i Luleå skärgård.
M/S Eskil har legat en tid vid bogserbåtsplatserna i Luleå hamn och har nu fått klart med placering vid Norra hamn medan avgångarna sker från Södra hamn.