De kan ta jobben i datahallen

Facebook lär inte ha problem att rekrytera personal till sin datahall.
Jobben är inte så många och det finns skräddarsydda utbildningar i Luleå.

Foto:ww

Foto:ww

Foto:

Luleå2011-10-28 06:00

Videon är inte längre tillgänglig

Facebook har bestämt att bygga en hall för dataservrar i Luleå. Hallen ska vara klar för drift någon gång i mitten av 2013.

- Hallen kommer att behöva 30-50 anställda, säger Tom Furlong, Facebook.

Dessa kommer att vara både Facebook-anställda och inhyrd personal. Det rör sig om processingenjörer, data- och nättekniker samt underhållspersonal till både dataservrar och dieselmotorer plus bevakning.

I Luleå finns en gymnasial utbildning inom elprogrammet som svarar mot kraven för den underhållspersonal som ska jobba i hallen under civilingenjörsnivå, nämligen data- och kommunikationsteknik på NTI-gymnasiet. Kommunen har lagt ned sin motsvarande utbildning.

- Vår utbildning är jättebra anpassad till Facebooks serverhall. Vi har själva funderat på hur vi ska kunna skräddarsy den än mer, säger Joakim Sandberg, ställföreträdande rektor.

Anders Hansson, lärare på programmet, säger samma sak:

- Vi har planerat att kontakta Facebook för ett samarbete. Vi behöver ju också bra praktikplatser.

Möjligheter till jobb
Universitetet har en tvåårig nätverksutbildning i Skellefteå men enligt Hansson lär sig hans elever delvis samma saker. De 27 eleverna i årskurs två tar sin examen 2013, samtidigt som hallen tas i bruk. Och de är väl medvetna om etableringen och att den egna utbildningen ger dem möjligheter till jobb.

- Det är skitbra, säger William Perdahl.

- Det är klart att det är status, det är ju Facebook för fan, säger Marcus Stedmon.

Studera vidare
De flesta är medlemmar i Facebook men alla vill inte arbeta där, vissa tänker studera vidare.

- Jag tycker det vore kul att jobba där. Jag vill tjäna pengar och flytta hemifrån och jag tar det som finns, säger Josef "Vinden" Dixon.

- Det är en bra etablering, bra publicitet, säger Carl "Pappa C" Lundberg som också gärna tar jobb i serverhallen.

- Visst, jag kan jobba där till en början. Tills man hittar något mer avancerat, säger Viktor Johansson.

Serverhallen tar 15 månader att bygga helt klar och sysselsätter cirka 300 personer under byggtiden.

Hallen kommer att behöva 30-50 anställda när den är klar, enligt Facebook.

Hallen kommer att behöva 70-90 anställda när den är klar, enligt Luleå kommun.

Hall nummer två ska byggas, enligt Luleå kommun.

Hall nummer två ska byggas om Facebook fortsätter att växa, enligt Facebook.

Hall nummer tre ska byggas om Facebook fortsätter att växa, enligt både Facebook och Luleå kommun.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om