Chanslösa mot Brynäs
Luleå vann skotten men blev överkörda av Brynäs. Utan Anders Nilsson kunde siffrorna ha varit ännu större.
Brynäs fick chansen att spela fem mot tre i över en minut och Robin Lindqvist hann knappt ställa in skridskorna på isen innan han fick se Juuso Hietanens projektil leta sig förbi Anders Nilsson.
Målet ledde till en kanonad mot Luleåmålvakten som 10.42 fick kapitulera ännu en gång. Jonathan Granström fick vandra in i slottet ostört och väntade iskallt ut Nilsson innan han la in pucken under honom.
Tränarduon tvekade inte och tog time out.
Men någon vidare effekt fick inte det taktiska draget och Gävlelaget fortsatte att rada upp målchanser. Framför allt Sebastian Lauritzen.
Det var också Lauritzen som bröt pucken av Johan Fransson när backen försökte sig på en vågad dribbling på egen blålinje. Fri med Anders Nilsson gjorde han heller inget misstag.
– Vi måste komma igång och börja jobba mer som ett lag, sa Emil Lundberg i periodpausen till Canal Plus.
Men även om Luleå ryckte upp sig kändes det som att Brynäs var det hetaste laget och hade det inte varit för ett par högklassiga räddningar av Anders Nilsson kunde hemmalaget ha gjort ett par mål till.
4-0 kom också till slut, Eero Somervuori. Men då var matchen redan över.
I Luleå var det nästan bara kedjan med Karl Fabricius och Chris -och Cam Abbott som skapade någonting framåt. Markström behövde dock inte slita allt för hårt för sin nolla då Luleås 27 skott ofta kom från blålinjen och med fri sikt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!