KGB på teatern - nästan som Parkinson i TV
Vilken helt enkelt lysande idé (för övrigt initierad av gamle journalisträven Åke Johansson) att på samma teaterscen presentera närmast legendariske journalisten och programledaren K G Bergström (med rötterna i Ryssbält) och så tre lämpliga gäster. Och så göra talkshow av det.
KGB OCH KALLA. K G Bergström med sin gäst, skidesset Charlotte Kalla.Foto: Roland S Lundström
Foto: Roland S Lundström
siade KGB. - Säg något dumt bara. För min del har ju det lönat sig, meddelade Rosengren troskyldigt samt bekände att han fortfarande var socialdemokrat ("från gråsosse till blåsosse"), att Göran Persson har mindre kåk än den han har ("karolinerhus låter bättre än herrgård") och att han varken ville fortsätta som näringsminister (den taburetten erbjöds han av Anders Sundström) eller bli försvarsminister. Han var helt enkelt trött, slut och orkade inte längre. Charlotte Kalla, som fick de längsta applåderna av gästtrion, kände inte alls av någon Jantelag, kände sig trygg i sig själv, hoppar över Tour de Ski i år och koncentrerar sig i stället på OS. - Jag räknar med att vara med i ytterligare två, tre OS. Och så Mikael Niemi, Vittulas besjungare från Pajala, som har vuxit ut till en van entertainer. - Det är inte många kulturarbetare som har fyllt 50 som är så vältränade som jag. Men jag har fått slita hårt för det, observerade han självkritiskt och distribuerade uppgiften att han åkt Vasaloppet på 5.55. Niemis nästa roman är riktad mot en yngre läsekrets, heter Skjut apelsinen och kommer i april nästa år. - Vad gjorde du med pengarna du tjänade på Vittula-verksamheten? sporde KGB. - Jag fick ett prospekt från Obol, som jag kastade bort, fast senare insåg jag att jag skulle ha sparat det som en souvenir. - I stället köpte jag ett skogsskifte. Nästa gästtrio innehåller Lennart Jähkel, Peter Ericsson och så en trea som jag just nu inte kommer ihåg. Men jag ser väldigt mycket fram emot det.
KGB show Med K G Bergström och hans gäster Björn Rosengren, Charlotte Kalla och Mikael Niemi Norrbottensteatern scen 1 Tisdag 6/10
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!