Tillräckligt för att döda 42.000

Nog med gift för att ta död på 42.000 männi­skor.Det beställde 32-åringen, som försökte att ta livet av sin exsambo med alla tänkbara medel.

Luleå2009-07-10 07:04

I går kom åtalet mot den 32-årige mannen från Luleå, som suttit häktad sedan den 6 februari. Mannen åtalas för fyra mordförsök och en våldtäkt på sin före detta sambo. Hela förundersökningen rörande våldtäkten har hemligstämplats av åklagaren Ulla-Karin Lindström.
Mannen har hela tiden nekat till brott, alltifrån det första förhöret som hölls den 4 februari.
Tre kilo gift
Efterhand när han konfronterats med besvärande fakta har han gjort vissa medgivanden. Han har erkänt att han beställt och tagit emot tre kilo Uragan D2, ett insektsgift som är mer känt under namnet Zyklon B. Tre kilo av Uragan D2 är tillräckligt mycket för att ta livet av 42.000 människor enligt en teoretisk beräkning.
- Det släcker allt liv. Det ska hanteras enligt särskilda föreskrifter, säger kammaråklagare Ulla-Karin Lindström.
Mannen hävdar att han skulle använda medlet för skadedjursbekämpning.
För att försöka bevisa mannens uppsåt har polisens IT-forensiker lyckats rekonstruera datafiler, chatter och e-postmeddelanden som raderats från mannens datorer. Det visar att han läst och sökt information om olika gifter, som Zyklon B och att han diskuterat hur man ska undvika att giftet upptäcks.
Polisen har också utnyttjat FOI, totalförsvarets forskningsinstitut för att påvisa ­förekomsten av gift (vätecyanid) i kvinnans bil. Under bilens förarsäte hittades två–tre söndersmulade skivor av Uragan D2.
Åklagaren gör gällande att mannen placerade ut Uraganet. Kvinnan har berättat att hon kände en stark lukt slå emot henne då hon öppnade bildörren. Hon klarade sig tack vare att hon vädrade ut bilen ordentligt innan hon åkte hem. Trots att hon vädrade bilen i 45 minuter fick hon åka med huvudet ut genom fönstret för att kunna köra bilen.
Död på minuten
Om hon inte hade vädrat så noggrant så hade koncentrationen av vätecyanid i bilen varit dödlig inom bara någon minut, enligt den beräkning som senare gjorts.
Kvinnan har berättat att hon under lång tid blivit trakasserad av sin före detta sambo sedan de separerade. De har två minderåriga barn som de har gemensam vårdnad om. Kvinnan har upplevt det som om mannen använt sig av barnen för att kontrollera henne.
Rättegången mot mannen inleds på onsdag i Luleå tingsrätt. Den väntas pågå i tre dagar. Advokat Jan Wennerbrandt har förordnats som offentlig försvarare för 32-åringen.

Uragan D2:
är identiskt med Zyklon B, som användes av nazisterna ­
i koncentrationslägren under andra världskriget för att gasa ihjäl människor. 
Uragan D2 tillverkas av ett företag i Tjeckien, medlet
används för att utrota
skade­insekter och råttor.
Det är inte godkänt i Sverige.
Uragan D2 innehåller väte­cyanid och är starkt giftigt. Vid tillräckligt hög dos leder det till döden inom mycket kort tid.
Kroppens förmåga att utnyttja syre blockeras.

Källa: Nationalencyklopedin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om